President ja minister tunde andmas

Teisipäeval, neljandal aprillil toimus koolis teaduspäev.

See oli Reaalkoolis juba 19. teaduspäev. Teaduspäeval esinevad oma ala professionaalid ja jagavad oma tarkusi. Kõigepealt käis meile rääkimas Tallinna Lennujaama keskkonna mõju analüüsidega tegelev neiu 128. lennust. Ta kinnitas, et Reaali haridusega on igal pool lihtsam, mullateadus pole kõigile ning Eestis on kõige parem elada. Ühtlasi rääkis ta meile, kuidas peale gümnaasiumit ülikooli valida. Meile esines ka Madis Kallas, ta rääkis meile tervislikest eluviisidest ja oma eesmärkide saavutamisest. Samuti paljastas ta, et on karsklane, õppis ülikoolis 5 aastat kehakultuuri, saavutas kümnevõistluses peaaegu 8000 punkti (28 jäi puudu), lõpetas sportlaskarjääri 26-aastaselt kui purustas mõlemad oma Achilleused, elab Saaremaa metsas palkmajas, on korraga nii riigikogu liige kui minister. Ta julgustas Eesti poliitikuid enda näitel vigade eest vastutust võtma ning mitte lihtsalt ministri ametist sama palgaga riigikogu komisjoni esimehe kohale taanduma. Lisaks ütles ta, et eluaastatel 13-21 arenevad kõige mahukamalt 21. sajandi kõige olulisemad ajufunktsioonid nagu suhtlusoskus, empaatiavõime jne. Seetõttu peab sellel perioodil kõikidest meelemürkidest hoiduma. Ta ütles, et kahjuks on sellel eluperioodil kõige raskem karsklaseks jääda. Käisime ka aktusel, kus esines president Toomas Hendrik Ilves ja autasustati tublisid olümpiaadilisi. Ilves ütles oma kõnes, et kuigi Eesti on PISA testide osas esirinnas, on siin siiski palju teaduse puudust. Samuti julgustas ta meid tarbima teaduslikku meediat, olema ühiskonnakriitilised ja eristama fakte arvamustest. Sellel päeval oli küll väga uhke reaali õpilane olla!

Kirjutas Katarina