Inimõigused on ühiskonna alus

Meie klassijuhataja Madis Somelar on juba üle kümne aasta osalenud erinevates projektides, mis on suunatud inimõiguste õpetamisele, noorte osalusele ja õpilaste kodanikupädevuste arendamisele.

Ajalooõpetajana on ta meie tundidesse kutsunud erinevaid esinejaid (M. Tsahkna, T.  Lukas jne..) ning koostöös Haridusministeeriumi ja Norraga käis meil taaskord üks põnev õpetaja külas. 18. mail andis meile tundi Tartu Ülikoolis inimõiguste aktivistiks õppiv üliõpilane Jennifer Nwaka. Ta rääkis meile, et tahab inimõiguste aktivistiks saada sellepärast, et ta on Nigeeriast ja seal inimõiguste arvestamisega on tõsised probleemid. Ta õpib Eestis selleks, et oma kodumaale tagasi minna ning inimõiguste eest võidelda. Selle jaoks tuleb kõigepealt aru saada ja õppida, mis inimõigused on, ja milleks nad vajalikud on. Klassis tekkis põnev diskussioon ja Jennifer küsis ka meilt, kas me oleksime nõus ebaõigluse olemasolul inimõiguste eest välja astuma. Tema üllatuseks polnud enamus selleks valmis, kuid kollektiivselt leidsime, et see on nii sellepärast, et Eestis on inimõigused tagatud ja kriisi pole (kui see tuleks, oleksid vastused ilmselt teised). Jõudsime järeldusele, et Eestis on ikka hea elada ja et me peaksime rohkem väärtustama oma riiki. Tunni lõpus rõhutas Jennifer inimlikkust ja seda, et alati tuleb inimesi aidata, sest see hoiab ühiskonda koos ja kui sina seda ei tee, ei pruugi seda ka keegi teine teha. Seega julge hundi rind on rasvane!

Kirjutas Allar