Esimene koolipäev

On jälle algamas uus ja põnev kooliaasta! Meie võtsime, seda vastu hommikusel aktusel, mis seekord toimus aulas. Kandsime nagu ikka pidulikku koolivormi ja nii nagu tavaks pidas direktor kõne, kuid ka sellel aastal ühines meie kooliperre mitmeid uusi õpetajaid, kes said direktori käest oma Reaali mütsi. Pärast aktust liikusime edasi klassijuhataja tundi, kus saime kätte oma päevikud, arutasime mida see aasta teeme, mis valikained me valisime, millal ja kuhu me ekskursioonile lähme ja mis suured kokkuvõtvad tööd meid aasta lõpus ootavad. Pärast seda saime varem ära ning läksime oma peredega tähistama septembri algust. Nin meie soovime kõigile ilusat septembrit!
Rebeka  Hinno

Lisas: lend145a 01.09.2023 20:31

Viimane koolipäev

Õppeaasta viimane koolipäev oligi kohale jõudnud. Kolmapäeval, 14. juuni pärastlõunal, olime kõik seadnud end sisse 405 klassiruumi. Alustasime klassijuhataja tundi suve soovidega klassile. Igaüks tõusis püsti ja ütles oma suve soovi klassile. Peale seda jätkasime erinevate auhindade, kiituste ja tunnistuste jagamisega. Kõige lõpus rääkisime üldse möödunud kooliaastast ja ka järgmisest õppeaastast ning sellest, mis hakkab muutuma. Siis oli juba kell nii palju saanud, et liikusime viimast korda meie armsale staadionile. Seal peeti kõnet, tantsiti, lauldi ja loomulikult jagati tunnustusi. Vähem kui tunni aja pärast heitsime pilgu viimast korda staadionile ja koolimajale ning olimegi juba teel kodu poole suvevaheaega nautima.

Anita Uussalu

 

Lisas: lend145a 14.06.2023 22:15

Roosta puhkekĂĽlas

 

Meie klassireis toimus see aasta Roosta Puhkekülla. Kõik algas neljapäeva hommikul kell kümme, kui meile tuli järgi buss. Kohale jõudes läksime kohe matkale, kus saime teada palju huvitavaid fakte lindude, loomade ja looduse kohta. Meil oli väga tore giid Meigo, kes õpetas meile ka kuidas teha pilli võilille varrest. Teel nägime samblaid, loomajalga, vaskussi, merd jpm. Teekonnalt tagasi naasnuna suundusime lõunasöögile, mis oli väga maitsev. Päeva sisustasime lisaks tegevustega nagu minigolf, bowling, discgolf. Aeg oli lennanud ja juba saimegi oma toad kätte. Toad olid ilusad ja puhtad ning väga rõõmsad. Pärast vaba aega seadsime oma sammud peamaja poole, et jälle üks kõhutäis saada. Enne meie klassireisi olime tulnud hea mõtte peale organiseerida koha peal klassiõhtu. See läkski täide kuna olime kõik sellesse panustanud. Tõime maiustusi ja mängisime mänge. Õhtu lõppes peagi ning kõik suundusid oma majade poole. Majades veel oli pisut sagimist, kuid varsti uinus terve klass. Kuid see polnud veel meie reisi lõpp… Uus hommik algas kella üheksase hommikusöögiga ning sellele järgnes majade koristamine ja ära andmine, mis sujus väga hästi. Nüüd jõudiski kätte kõige oodatum tegevus ehk seikluspark, milles oli kolm rada. Meile tehti väikene õpetus ning juba olimegi kõik õhus turnimas. Varsti märkasimegi kui kiiresti aeg jookseb ning pididme kiirustama sööma. Hüppasime bussi peale ning mängisime toredaid mänge tee peal edasi. Tunni ja poole pärast olimegi kooli juures tagasi. Haarasime oma kotid, tänasime bussijuhti ning suunasime oma sammud kodu poole. See oli tore vaheldus koolipingis istumisele.

Anita Uussalu

Lisas: lend145a 09.06.2023 22:17

Apteeker Melchiori õppekäik

17. mail käis 5a klass vanalinnas õppekäigul. Õppekäik rääkis ja näitas meile stseene filmist ,,Apteeker Melchior’’. Lisaks saime teada veel palju põnevaid fakte filmis kujutatud ajast. Klass tehti pooleks ning asusime toredale seiklusele. Giidiga liikusime vanalinnas ja selle läheduses ringi. Külastasime raeapteeki, Kiek in de Köki, raeplatsi ja palju veel. Isegi vallutasime linnamüüre. Raeapteegis saime testida oma teadmisi meelde jäänust ning meid premeeriti martsipaniga. Meie teejuhil oli ka kaasas põnevad pildid, mida ta näitas meile õppekäigu ajal. Jalutuskäigu lõpetasime muuseumis, kus meile näidati vanu esemeid ning saime arvata, milleks neid kasutati. Õnneks oli jalutuskäiguks päikseline kuigi tuuline ilm. See oli väga põnev kogemus. Ootame pikisilmi juba järgmisi õppekäike.

Anita Uussalu

Lisas: lend145a 17.05.2023 22:10

Ă•pioskuste talgud

Mai esimesel laupäeval toimusid õpioskuste talgud. Sinna võistlusele pääsesid piirkonna eelvooru esimene ja teine koht. Meie koolist said sinna ka ühed tublid õpilased viiendast A-st. Selle päeva tiimi koosseisus olid Rebeka Hinno, Artur Saabas, Anita Uussalu, Hardi Lahe ja Paul Johann Mere. Võistluse graafik oli täis toredaid tegevusi, mis kestsid kokku 6 tundi. Talgud algasid väikese sissejuhatusega ning sellele järgnes palju nuputamist. Ülesanneteks olid näiteks plakati koostamine, erinevad raskemad ja kergemad katsed ja loomulikult ka nuputamisülesanded. Kui pikk ja mõtlemist vajav osa päevast möödas, oli puhkamis aeg. Saime lõpuks jälle kokku ka oma õpetajaga, kes rääkis, et ka nemad olid meiega samasid mõistatusi lahendanud. Loomulikult ei saanud puhata ega jutustada üleliia palju. Kohe järgneski teiste osavõtjate plakatite hindamine, mis oli suurepärane võimalus toetada oma kaasvõistlejaid ergutava tagasisidega. Siin jäime küll natuke ajahätta, sest meile oli planeeritud ägedad töötoad oma huvide järgi, kuhu rõõmuga lippasime. Valikus oli programmeerimine, origami, teaduse töötoad, hiiglasliku klaveri mängimine ja veelgi palju põnevat. Kõik töötoad olid ääretult põnevad. Pika päeva jooksul anti meile ka kolm korda süüa. Peale kõiki tegevusi algas päeva pingeliseim osa. Kes saavutas võidu? Võitja välja kuulutamisega viivitati lausa kakskümmend minutit, sest meie punktid olid üsna tasavägised. Päeva parima tulemuse kõiki voore kokku arvestades pälvis Tartu Kesklinna Kool. Kahjuks rohkem infot me pingerea kohta teada ei saanud. Autasustati loomulikult kõiki osavõtjaid ning oligi aeg läinud nagu linnutiivul. Vaikselt hakkasidki võistlejad naeratused näol suured plakatid käes üle kogu Eesti oma koju naasma.

Anita Uussalu

Lisas: lend145a 06.05.2023 11:27

Jõelähtmes õppekäigul

04.05 neljapäev sõitsime ringi ida-Eestis ja käisime Kostivere karstialadel, Jägala joa, Jõelähtme jõe ja Linnamäe hüdroelektrijaama juures koos viienda b-ga. Reis algas sissejuhatusega karstialade kõrval, kus sai palju nalja. Kostivere karstialadel saime teada ,et praod maa sisse tekivad kolmel põhjusel. Need tekivad happelise vihma, maa aluse jää murenemise ja lubjakivi lahustumise tõttu. Saime ronida ja hüpata üle pragude ning isegi maitsta imelist vett. Pärast seda istusime bussi ja sõitsime Jägala joa juurde. Kõndisime seal ringi ja nägime, kuidas Jägala juga ja Jõelähtme jõgi kokku saavad. Jägala joa juures viskasid mõned ka lutsu. Järgmiseks sõitsime bussiga Linnamäe hüdroelektrijaama. Seal tegime palju pilte ja nägime elektrijaama. Peatuste vahel tehti meile palju teste, et kas ikka on midagi meelde jäänud. Kokkuvõttes oli reis väga tore ja saime palju teada. Poonuseks oli meie tore giid teinud meist ilusa kokkuvõtva video reisist.

Linda Lipstok

Link meie videole: https://fb.watch/kkwWcOaZEG/

Lisas: lend145a 04.05.2023 11:08

Esmaabi loeng

Meil käis külas kooliõde ja tema praktikant. Nad olid meile ettevalmistanud põneva ja hariva esitluse. Meile õpetati, kuidas õnnetuse korral või vigastuse korral anda esmaabi. Täpsemalt said osad proovida kunsthaava peal, mis vahenditega ja kuidas seda puhastada  ja siis sidemetesse panna. Meile õpetati veel, mida teha, kui inimene minestab, kui ninast hakkab verd jooksma, kui on põletik või põrutus, mida teha siis kui on luumurd ja veel teisi õnnetusi ja vigastusi.  Vaatasime toredaid videoid ja üks neist oli, kuidas üks poiss tõmbas endale söögi ajal midagi kurku, õnneks tema sõber, kes teadis kuidas aidata ja mis võtteid kasutada, tuli kohe appi. Hiljem tuli sellelt poisilt see toiduaine kurgust välja ja kõik oli korras. Meie õppisime seda võtet, kuidas aidata ja osad said meile ka näidata. Tund oli väga tore ja lahe. Saime palju uusi asju teada ja  hulgaliselt targemaks. Järgime tund hakkame juba usinasti seda teemat õppiuma põhjalikumalt.
Mia Liinsoo

Lisas: lend145a 20.04.2023 20:46

Teaduspäeva loeng

Neljapäeval 13.aprillil oli meil viimasel tunnil võimlas teadustund tänu hiljutisele teaduspäevale. Kui me võimla ukse avasime avastasime, et seal oli üks suur täis puhutud tumedat värvi kuppel. Pärast viite põnevat minutit täis ootamist ja elevust saime sinna sisse minna ning avastasime, et üllataval kombel mahtus terve meie klass sinna sisse ära. Kui me kõik sisse pugenud ja natuke maha rahunenud olime algas meil  kino, mida näidati kupli lakke. Nautisime 30 minutilist eesti keelset videot kosmosest, tähtedest ja tuntud astronoomidest, kes avastasid, et Maa keerleb ümber Päikese mitte vastupidi. Kõigil oli lõbus ning kõik said midagi uut ja huvitavat teada.

Rebeka Hinno

Lisas: lend145a 13.04.2023 19:14

Draamaprojekt

Draamaprojektist hakati meile väga varakult rääkima juba 5. klassi alguse poole. Kõigepealt moodustasime grupid ja hakkasime, siis kirjanduse tunnis näidendit kirjutama. Meie näidend pidid olema luuletuste põhjal, mida oli huvitav teha, kuna see on väga lai teema. Kui meil näidendid olid kirjutatud, oli vaja meil teha maketid, aga enne seda veel oli meil vaja teha kunsti tunnis joonised ning siis saime hakata tehnoloogias  makette tegema. Makettide tegemisel tuli kasutada erinevaid materjale näiteks puitu, riiet, kangast jne. Kui maketid valmis olime saanud tuli meil see kõige raskem osa, kus tuli näidendit harjutama hakata, selleks olid meil draamatunnid, kus varem olime juba teinud hääle harjutusi ja muud vajalikku selleks, et näidend sujuvalt läheks. Näidendi tegemisel tuli mõelda paljudele asjadele, kuidas rääkida nii, et kõik kuuleksid, kuidas paikudada asju laval ja ka kostüümidele. Mida pikem näidend oli, seda rohkem tuli harjutada. Paar gruppi pidid harjutama omast vabast ajast ka, et näidend lõpuni töödelda. Kui kõigil oli palju harjutatud ja kõik oli selge, tuli ka päris laval läbi proovida koos muusika ja valgusega. Minu meelest oli see kõige huvitavam ja toredam osa. Kui kõik oli paigas ja proovid tehtud oli vaja teha veel väike peaproov enne, kui me meie näidendeid oma vanematele näitasime. Proovide tegemine oli ajaga võidu jooksmine, sest nii palju gruppe, aga vähe aega. Meie klass näitas oma näidendeid 4.a klassile, et nad saaksid aimu, mis neid järgmisel aastal ees ootab. Õhtul saime, siis ka lõpuks vanematele näidata ja ka näha 5.b klassi näidendeid. Vanematele oli väga tore näidata ise tehtud näidendeid ja oli ka tore näha 5.b klassi näidendid. Lõpuks läks kõik hästi ja tuli välja.
Minu meelest oli draama projekti tegemine väga tore, sest see andis uue kogemuse ning see oli midagi teistsugust tavalistest koolipäevadest.
Anni Vili

Lisas: lend145a 12.04.2023 18:20

Kinos käik

6. aprillil käisime klassiga kino Artises ,,Kaka ja kevade” filmi vaatamas, mis on Andrus Kivirähu lugude põhjal. Meie eesti keele õpetaja oli märganud, et meie klassist pole keegi seda näinud ja tahtis meid rõõmuga meid vaatama viia. Niimoodi sattusimegi neljapäeval kinno. Filmis astuvad ĂĽles paljud Kivirähnu lugudest tuntud tegelased: kaka, frikadellid, isa sokid, musikaalne sitikas ning paljud teised vähem ja rohkem kummalised tegelased. Seal filmis osaleb animeeritud tegelaste kõrval ka lugude autor Andrus Kivirähk ning tema koer Robi kaasa arvatud . Film oli väga lõbus ja sai kõvasti naerda. Meil oli eraldi saal, mis oli väga äge. Film kestis natuke vähem kui 2 tundi ning peale seda saime juba koju minna. Kokkuvõtteks oli meil väga tore päev klassiga kinos käia. 

Mia Mirjam Januson

Lisas: lend145a 06.04.2023 17:34