Ajarännak 100 aastat tagasi

Seitsmendal veebruaril oli päev, kus võis näha kogu koolimaja täis lapsi aastast 1918.
Koolipäeva alustuseks, luges Nikolai Kann (ehk Martin Saar) kõne ja usuõpetaja (ehk Madis Somelar) pani meid laulma laulu “Võta nüüd Issandat, vägevat Kuningat kiita”, mille saateks mängis õpetaja Mart Kuurme. Nii alustati koolipäeva sada aastat tagasi.
Edasi läksime tundidesse, mis olid ainult 35 minutit pikad. Meil oli füüsika, matemaatika, eesti keel ja inglise keel. Kõik tunnid toimusid umbes nii, nagu need olid 100 aastat tagasi. Vahetunnid kestsid hoopiski 20 minutit ja seal toimus alati midagi huvitavat: vahetundides sai osta ajalehepoistelt ajalehe eriväljaannet, sai tantsida koos õpetja Piret Otsaga vanu tantse, võis vaadata neljandal korrusel filmi ning võis minna alla võimlasse Lurichi kombel jõudu näitama. Söögivahetunnis pakuti meile leiba koos määretega ja teed, sest vanasti koolis ei antud sooja toitu.
Peale tunde läksime kõik kiiresti õue, et lugeda iseseisvusmanifesti ja koguneda kokku, et teha suur Eesti 100 pilt.
Päev oli tohutult huvitav ning möödus väga kiiresti.