Reaali Ramm 2019, 06.05.2019

6. mail toimus Tallinna Reaalkooli staadionil iga-aastane rammumeeste võistlus Reaali Ramm, kust võtsid osa gümnaasiumi klasside esinduslikud kapid. 10.b klassi esindasid võistlusel Oskar, kes saavutas kokku 4. koha ja André, kes saavutas 6. koha. Üritusel oli 5 erinevat ala: jõurada, autovedu, jõutõmme, raskushoie ja rinnalt surumine. Erilist klassi näitas Oskar jõutõmbes, kes tõstis üles 180kg nagu oleks tegu kartulakotiga ja André autoveos, kes vedas bussi kiiremini kui rallitab Tänak. Ilmselgelt on tegu järgmise aasta võitjatega.

Oskar ja André demonstreerimas jõudu (süles Lee ja Hannah) Lurichi bareljeefi ees

André autot vedamas

Oskar raskushoides

Autor: Nils

Pildid: Lee, Alex

Lisas: Reaalkool 136.B 24.05.2019 00:17

Ajarännak aastasse 1869, 02.05.2019

Gümnaasium oli enamjaolt suutnud laenutades või kappides sorides leida endale ajarännakuks 1869. aastasse ajastukohased rahvariided. Klassi piirkond oli Põlva ja ürituse raames valmis Kreutzwaldi elulool ja loomingul põhinev plakat. 

Klassi Põlva sümboolikaga lipp, mis valmis rongkäiguks

Esimese tunni ajal kogunesid kõik traditsioonilises rivistuses (lineikas) saali ning vaatasid muigega meie õpetajate esitatud näidendit laulupeo algatamisest. (Eriti uhked olime oma füüsikaõpetaja Marko Reediku üle, kes oma artistlikkusega ei väsi kunagi üllatamast, antud juhul Johann Voldemar Jannseni kehastades). Carl Robert Jakobsoni osa täitis teine füüsikaõpetaja Reivo Maasik. Näidendis tuli välja, kust Lydia, suurepäraselt Katri Liis Kaasiku kehastuses, endale kirjanikunime Koidula sai.

Seejärel olid 9.-11. klassidel esimesed 4 tundi koolis, kus iga õpetaja rääkis õppeainest Eestis 150 aastat tagasi. Tunnid olid väga informatiivsed. Emakeele tunnis meenutasime esimese laulupeo aegu ja rääkisime Eesti ärkamisaja suurkujudest. Bioloogias rääkisime pooleteise sajandi tagustest meditsiinialastest saavutustest ning klassijuhataja jagas kohustuslikult ikka oma lastele kombeõpetust. Matemaatikas jagus ajalugu küll 10 minutiks, kuid see-eest saime ülejäänud tunni jälle ülesandeid lahendada. Ega Reaalkooli õpilased muust unistada ei oska. Kas te teadsite, mis järjekorras tuleb trepist üles kõndida? 10.b klass nüüd teab.

Vahetundides oli võimalus vihtuda aulas lustakaid rahvatantse ning lugeda meie Reaali Poisi ajastuhõngulist eriväljaannet.

Rahvatantsud vahetundides

Laulupeo programm

Pärast koolitunde kogunesime koolistaadionile, kuhu töökas korraldustiim oli juba lintidega maha märkinud, kus inimesed seisma peavad, et realistidest moodustuks suur aastaarv “1869”, mis drooniga üles pildistati.

Kahjuks meie pikalt ette planeeritud päevale ilm ei naeratanud ning ajasime läbi vihma ja külmaga. Sellest hoolimata peeti uhke rongkäik läbi kesklinna, mis kindlasti paljudele märkamatuks ei jäänud. Kalevi spordihalli jõudes kõlasid laulud ning lõpus said kõik rahvariietes jalga keerutada, nagu olekski aasta 1869.

Aastaarvu 1869 moodustamine kooli staadionil, pilt: Alex

Autorid: Liisa Mai, André, Hannah, Triinu (ja piltide autorid)

Lisas: Reaalkool 136.B 22.05.2019 17:51

Kirjanduse filmid Hargla romaanide põhjal, aprill

Filmid põhinesid Indrek Hargla kolmel keskaegse temaatikaga romaanil (tegevus toimub 15. sajandil): „Apteeker Melchior. Oleviste mõistatus“, „Apteeker Melchior. Rataskaevu viirastus“, „Apteeker Melchior ja timuka tütar“. Enamus õpilastest lugesid esimest raamatut ning selle tõttu jaotati teos kuueks osaks. Ülejäänud raamatutest esitati meeldejäävamad seigad ja võtmekohad tihti läbi tagasivaadete. Teoste mõistmise kontrollimiseks tehti esmalt lühike test ja siis kinnistati raamat filmi abil. Filmimiseks oli klassil aega paar kuud, töö sai valmis ja esitati enamasti aprilli alguses.

„Apteeker Melchior. Oleviste mõistatus“ (6 rühma)

Heleliis, Rhea, Ervin, Alex (tekst)

Melchiori filmi valmimisel mängis üliolulist rolli Messengeri grupp nimega Lk 169-170, kes teab, mida see tähendab, see teab. Filmimine osutus edukaks ning aega läks ainult viis tundi. Esines ka takistusi, milleks olid vene rahvusest turistid Raeapteegis ning Eestile omane vihmane ilm. Filmi esitlemisel püüdis tähelepanu stseen Melchiori tabanud needusega.

Kuvatõmmis grupi filmist, raamatusarja peategelane Melchior (Rhea) Raeapteegis

Nele, Kelly, Lee, Iris, Elisabeth (tekst)

Filmisime mitmel erineval päeval ning kuigi ilmad läksid aina vihmasemaks, muutusid meie joonistatud habemed aina lopsakamaks. Tuju tõstis meil Lee imeilus lauluhääl. Lõpuks sai film poole pikem kui vaja, kuid mis teha, kui aeg lendab! Suur tänu Mauruse pubile ning Raeapteegile, kes meil filmida lubasid.

Kuvatõmmis grupi filmist, Kilian (Lee) laulmas

Mariann, Artur, André, Sten (tekst), Uku

Meie Melchiori filmi loomine oli igati lõbus protsess ning igal võttepäeval said kõik kõvasti naerda. Kostüüme me eraldi ei laenutanud, vaid võtsime kodudest igaüks ise kaasa vanamoodsed riided ning nii saimegi grupi peale vajalikud kostüümid komplekteeritud. Filmisime kokku viiel päeval erinevates kohtades ning monteerimisega tegeles Uku, olles ise laagris Horvaatias. Kokkuvõttes oli see toredaks elamuseks kõigile meie grupis ning seda võiks korrata.

LINK FILMILE: https://drive.google.com/open?id=12Rsl-GLdziDa0cQuJezMjBrYU8vBA0H1

Mikk, Lauren, Liina, Liisbet, Liisa

Filmimist alustasime stsenaariumi kirjutamisega, panime paika tegelased ja filmimispaiga. Alustasime ajaloo tunnis põhjaliku eeltööga. Sõjaplaan paigas, seadsime sammud vanalinna. Vanalinnas algas pingeline kaadrite jäädvustamine. Tegevustik jäädvustatud, algas monteerimine, kuid nii libedalt see ei läinud. Seoses kehva ettevalmistusega alustasime monteerimist rohkem kui ühe korra. Higile, verele ja pisaratele vaatamata saime siiski oma filmi valmis.

Katariina-Liis, Norman (tekst), Siim, Märten, Kertu

Filmi tegemist alustasime kindla plaani paika panemisega, mida küll eriti kasutusele ei võetud. Seejärel leppisime aja kokku ning asusime filmima. Kokku filmisime peamiselt kolmes kohas: Rataskaevu juures, koolis ning minu keldris. Minu keldrist leidsime muide ka paar surnud rotti. Filmimiseks kulus paar päeva, sest Märten ei suutnud stseenide ajal naermist lõpetada. Peale filmimist panin mina filmi kokku ning lisasin ka muusika, et tekitada õiget meeleolu. Lõpptulemuseks oli väga lõbus ning huvitav film, mida võiks teine kordki teha.

Annely, Hannah, Katriine, Kadi, Elise (tekst, pilt)

Meie grupp pidi tegema lühikese filmi raamatu viimastest peatükkidest, kus toimus kohtustseen ja selgitati välja mõrvar. Filmisime nii koolis kui ka vanalinnas. Juba alguses tekkis meil suur probleem, nimelt ei olnud kellelgi kaasas raamatut ning sisu polnud ka enam meeles. Meid päästis Ahuna, kelle klassist leidsime otsitava. Tegelaste kehastamiseks pidime kandma veidraid mütse, suuri kasukaid ja isegi lõngast isetehtud habet, mis sai teibiga kuidagi kinnitatud. Filmi keskaegse meeleolu loomisele aitasid kaasa Olde Hansa ja Tallinna Raekoda, kes meil lahkelt filmida lubasid. Protsess oli küll vaeva nõudev, aga kuidagi sai film valmis.

Kui näitlejaid pole piisavalt, tuleb neid ise lihtsalt juurde joonistada (joonistus ja pilt: Elise)

„Apteeker Melchior. Rataskaevu viirastus“ (1 rühm)

Oskar, Nils, Martha

Filmi tegemist alustasime üllatusena 3 nädalat enne tähtaega. Meie grupp oli kolmeliikmeline ning see muutis töö keerulisemaks ning filmi segasemaks, kuna iga inimene sai rohkem tegelasi kehastada. Üritasime võimalikult autentsetes kohtades filmida. Materjali salvestamiseks kulus meil umbes 4-5 tundi. Erilisi kostüüme me ei kasutanud ning hoolimata varajasest alustamisest sai film siiski päev enne tähtaega valmis. Töö käigus sai küll palju nalja, kuid sellist tööd pigem ei teeks enam.

„Apteeker Melchior ja timuka tütar“ (1 rühm)

Joosep, Julia, Hendrik (tekst), Triinu, Liisa Mai

Filmi tegemist alustasime vajalike kostüümide ja aksessuaaride otsimisega, mis osutus lihtsamaks kui arvasime. Peale filmi tegevuse välja mõtlemist, otsustasime kõigile sobiva paiga kasuks – Mustikas (Black Box). Peavalu, teisesõnaga filmimine, kestis kokku 9 tundi, mille käigus saime naerda rohkem kui rubla eest. Igati lahe tegevus!

Näitlejad kostüümides, pildi autor Norman

Autorid: Hendrik, Elise, Norman, Liina, Sten, Oskar, Alex, Elisabeth, Triinu

 

Lisas: Reaalkool 136.B 21.05.2019 15:24

“Minu veetlev leedi” 16.04.2019

16. aprillil, nädalapäevaks teisipäev, astus 10.B oma mugavustsoonist välja ning leidsid end vaatamast muusikali, etendust “Minu veetlev leedi”. Endrik Kerge poolt lavale toodud teos kujutas endast 19. sajandi briti foneetikaprofessori ja ĂĽhe lihtrahva seast pärit neiu omavahelist kooselu, kus ĂĽhe koloneli utsituste tagajärjel võttis professor nõuks tĂĽdrukule poole aastaga kõrgklassi kombeid õpetada. Tegevustiku sĂĽvenedes juurdus vaatajaisse pilt, nagu kolonel oleks see heatahtlik ja keeleprofessor vaid omakasu peal väljas, kuid õnnelikule lõpule kohaselt kiindusid tĂĽdrukusse mõlemad.

Tantsu ja laulu tõid meieni Raivo E. Tamm (professor), Janne Ševtšenko (uulitsaneiu) ja Priit Volmer (kolonel). Muusikalist poolt juhendas dirigendina Jüri Alperten.

Autor: Mikk

Lisas: Reaalkool 136.B 29.04.2019 15:18

Teaduspäev Tallinna Reaalkoolis 02.04.2019

2. aprillil toimus Tallinna Reaalkoolis teaduspäev, mil käisid koolis rääkimas spetsialistid erinevatest teadusharudest. Meditsiinisuuna tõttu käisid meie klassile rääkimas 5 meditsiinivaldkonna asjaarmastajat, kuid siiski vägagi erinevatest valdkondadest.

Nimelt esimese loengu pidas Tallinna Tehnikalikooli molekulaarbioloog Kaia Palm. Põhiliseks vestlusteemaks oli geenitehnoloogia ning selle edusammud 21. sajandil. Räägiti geenimodelleerimisest, tüvirakkudest, vähi ennetamisest ning ravimisest. Kaia andis meile parema aimu, kuidas võiks geenide otsesene muutmine inimkonnale kasulik olla, kuid mis tõstab esile ka uued eetilised küsimused ning nn „superinimeste“ loomise ajastu.

Teiseks esinesid meile Ivo Fridolin ning Kristjan Pilt, kes tutvustasid meile meditsiinitehnoloogiaid. Üht-teist oli neil ka kaasa võetud, nt lihtsakoelisem patsiendimonitor ning arvuti koos hulgalise tarkavaraga ja riistvaraga, mis võimaldas koha peal ka mõõta inimese põhilisi meditsiinilisi parameetreid (pulss, vererõhk, keha temeperatuur, vere hapniku küllastatus, hingamissagedus). Põhiliselt selgitati meile tehnoloogia arengut meditsiinis ning nende tööpõhimõtteid.

Meditsiiniinseneeria

Kolmandaks rääkis meile psühhiaater Karola Peebo vaimsest tervisest. Loeng oli nii vaimsete haiguste tekkepõhjustest, ravist kui ka ennetamisest. Samuti andis ta head nõu, kuidas tulla toime igapäevase stressiga ning kuidas seda ka vältida.

Esitlus vaimsest tervisest, pildi autor Hanna

Viimseks külaliseks oli aga perearst Ingmar Lindström, kes kõneles üleüldisest tervisest ja seda mõjutavatest teguritest. Teemale lähenes ta humoorikalt, kuid veidi sügavamalt, kui meile sellest ennist oli räägitud. Erinevate tegurite pikaajalise olemasolu tagajärgede iseloomustamiseks tõi Ingmar meile elulisi kui ka piltlikke võrdlusi, mis aitas teemat paremini mõista.

Esitlus tervise hoidmisest, pildi autor Hanna

Kokkuvõttes oli teaduspäev igati arendav ning silmaringi laiendav meditsiinialal. Tutvustati valdkonna mitmeid erinevaid tahke, sealjuures ka tehnoloogilisi külgi, äratades ka mõningat huvi meie klassi üksikute inseneride seas. Niisamuti tuletas see meelde ka kui erinevaid teadmisi läheb vaja meditsiinis ning spetsialiseerumiseks on meditsiiniharusid küllaga.

Autor: Artur, toimetas Hanna

Lisas: Reaalkool 136.B 29.04.2019 10:45

Tallinna Reaalkooli esindus Peterburis 10. – 13.04.2019

Reisist räägib Andre:

Meie klassist käisid Peterburis Rhea ja Andre. Väljusime Tallinnast kolmapäeval, 10. aprilli hommikul ja saabusime tagasi laupäeval, 13. aprillil. Koolist puudusime pool arvestuste nädalat ja nüüd on lõbus arvestustöid hakata järele tegema.

Osalejad ja juhendajad Peterburis

Kolmapäeva keskpäevaks saabusime Peterburi. Kohapeal kutsuti meid lauda lõunatama ja oma esimesi muljeid jagama. Edasi läksime avastama Гранд макет muuseumi. Miniatuursel plaanil olid eksponeeritud Venemaa kõik suuremad linnad. Veetsime lõbusad kaks tundi uurides käsitööd ja avastades Venemaad.

Venemaad kujutav maketikogu

Õhtuks läksime kodudesse ja igaüks veetis oma perega toreda õhtu. Järgmisel päeval, 11. aprillil toimus meie sõpruskoolis rahvusvaheline foorum, kust ka meie osa võtsime. Arutleti mitmetel keskkondlikel probleemidel ja tegime koos ühistegevusi.

Keskkonnateemaline seminar

Reedel, 12. aprillil ehk eelviimasel päeval Peterburis, käisime avastamas Peetri ja Pauli kindlust. Kohapeal oli meile tellitud giid, kelle jutust ei saanud kohalikud, veel vähem eestlasedki aru, sest tempo oli liiga kiire.

Peetri ja Pauli katedraal, allikas Vikipeedia

Viimase päeva hommik möödus linnas kõndimisega. Õnnestus külastada ka kaubamaja, kus sai viimaks kauaoodatud KFC’d süüa. Päeval kell 13:15 alustasime bussiga sõitu Tallinna poole. Tagasitulek möödus kiiresti ja olimegi tervelt tagasi Eestis.

Autor: Andre

Lisas: Reaalkool 136.B 23.04.2019 20:45

Mariann USAs 30.03 – 10.04.2019

Aprilli alguses, 30.03-10.04 osales Reaalkooli delegatsioon õpilasfoorumil Loudoun International Youth Leadership Summit. Reaalkoolist oli seal õpetaja Ege Viil ja neli õpilast Astra Ilsjan 11.b, Eva Lota Mett 10.a, Olari Tiit 10.c ja meie klassi õpilane Mariann Saabas.

Vahetuspered lennujaamas õpilasi vastu võtmas

LIYLS toimus USAs Virginia osariigis Loudouni maakonnas, kokku osales seal 8 kohalikku kooli ning 32 delegatsiooni 24 erinevast riigist.

Reaalkooli delegatsiooni võttis vastu Woodgrove High School ja saksa keele õpetaja Mr. Talboo, kes on töötanud inglise keele õpetajana ka Tallinna Reaalkoolis.

Õpilasfoorumi eesmärgiks oli näha ja jagada erinevaid vaatepunkte olulistest maailma probleemidest, suheldes õpilastega üle kogu maailma ning üritada välja mõelda, mida meie, noored saaksime teha, et neid probleeme lahendada. Programmi käigus tutvustasime eesti kultuuri, pidasime arutelusid maailma probleemide ja nende lahenduste üle, töötasime välja tegevusplaani plastpudelite kasutamise vähendamise kohta ning käisime erinevatel väljasõitudel. Väljasõidud toimusid erinevatesse koolidesse ja linnadesse, sealhulgas ka USA pealinna Washingtoni.

Eesti delegatsioon Washingtonis

Õpilased majutati peredesse, kes olid väga sõbralikud ja külalislahked ning näitasid meile palju ringi. Minu hostpere oli väga kokkuhoidev ja veetis palju aega koos ning õhtusöögilauas kõlas alati meeldiv vestlus ja palju naeru. Lisaks viisid nad mind erinevatesse huvitavatesse kohtadesse, sealhulgas ka ühte korralikku Ameerika lõbustusparki. Tänu väga armsale Astra hostperele saime koos teiste eesti tüdrukutega isegi New Yorgis ära käia, mis oli väga tore kogemus.

Mariann ja tema hostõde

New York

Lisas: Reaalkool 136.B 22.04.2019 19:09

Salongiõhtu – 28. märts 2019

Ühel neljapäeva õhtul kogunesid muusika-, tantsu- ja vintage’i huvilised kooli, et veeta aega koolikaaslastega 20-ndate kuni 80-ndate muusikat kuulates. Muusikat esitas kabaree bänd eesotsas bioloogiaõpetaja Erkki Otsmaniga. Õhtu jooksul oli võimalik nautida muffinite, viineripirukate, tee ja kohviga (küpsetiste eest tuleb tänada 136.a klassi). Veel oli publiku ülesandeks valida esitatud 18 laulu seast lemmik: võitjaks tuli laul “Paula, sul on poisipea”. Muidugi ei puudunud ürituselt ka lubatud Kahoot! eesti levimuusikast, mille võitis (suur üllatus) õpetajate võistkond. Mina ei ole oma elus veel nii palju live’is eesti vanemat levimuusikat korraga kuulnud, soovitan seda kogemust kõigile.

Autor: Rhea

Muljeid salongiõhtust, pildi autor Karolin Allikas

Lisas: Reaalkool 136.B 07.04.2019 21:45

Soomusrongi avamine Kehras 04.01.2019

Reedel, 4. jaanuaril toimus Kehras soomusrongi nr.7 “Wabadus” avamine. Rong ehitati Eesti 100. juubeli auks ja läbib jaanuari jooksul Vabadussõja olulisi lahingupaiku, jõudes kuu lõpuks Valka.

Kõige pealt peeti kõnesid vana Kehra raudteejaama ees ja asetati selle ees oleva Vabadussõja mälestustahvli ette pärgi. Siis suunduti kogu vaatajaskonnaga soomusrongi juurde, kus pidasid kõnesid kaitseminister Jüri Luik, Eesti ajaloomuuseumi direktor Hellar Lill ja Anija vallavanem Arvi Karotam. Pärast kõnesid sai rahvas minna soomusrongi uudistama. Igas vagunis oli väike näitus, nt sai kuulipildureid vaadelda ja istuda meditsiinivaguni haigevoodis.

Hiljem läksime tagasi raudteejaama ja seal pidasid Reaalkooli õpilased ettekandeid ja esitasid Vabadussõja-aegseid sõdurilaule. Meile pakuti ka pitsat ja kooki. 10. b klassist käisid soomusrongi avamist vaatamas Nele ja Martha.

Kehra raudteejaam, pildi autor Nele

Martha seismas taasloodud soomusrongi ees, pildi autor Nele

Autorid: Martha (tekst) ja Nele (pildid).

Lisas: Reaalkool 136.B 12.01.2019 17:35

Jõuluball 28.12.2018

28. detsembril toimus Tallinna Reaalkoolis jõuluball, mida korraldati juba neljandat aastat järjest. Kohal oli ka meie klassi õpilasi, enamjaolt tüdrukud. Iga külaline võis võtta kaasa ka partneri väljastpoolt kooli, peaasi, et õhtu sujuks ja rahvast jätkuks. Alguses toimus vastuvõtt M. Saare, M. Somelari ja tema naise Becky poolt: siseneti aulasse, mikrofoni hõigati nimed ning seejärel tervitati viisakalt õppejõudu.

Meeleolu hoidis üleval Pärnu Noorte Puhkpilliorkester Rein Vendla juhatamisel, sai rõõmsalt tantsu lüüa ja tuletada meelde kõike, mida varasemalt tantsukursustel õpiti. Samuti söödi, joodi ning lõpuks pakuti ka imemaitsvat torti. Peale kella 22 lahkus orkester ning pidu jätkas vabamalt oma valitud muusika saatel. Kokkuvõttes oli õhtu lõbus ning üritus väärib taaskülastamist.

Autor: Iris-Maria

Jõuluball, pildi autor M.Kitsing

Lisas: Reaalkool 136.B 11.01.2019 19:06