Distantsõppe peidetud võlud

16.03.2020 oli arvatavasti meile kõigile hirmutav päev. Oleme küll koolis õppinud hirmuäratavatest katkudest, mida silmaga ei näe ja käega ei katsu, kuid mitte keegi ei oleks oodanud, et selline oht meie enda maale nii otsekohe jõuab. Kuigi juba 13. märtsil oli välja pandud korraldus distantsõppeks, lootsid kahtlemata mõned õpilased nädalavahetusel, et suvevaheaeg saabub sel aastal varem. Unistused vabadusest, väljapääsust hommikustest matemaatikatundidest… need kõik purunesid sel päeval. Kuid sisenedes varem tundmatusse territooriumisse, leidsime ka mitmeid erinevaid meeldivaid üllatusi. Case in point – hommikud! Ãœks kõige ebameeldivamatest külgedest koolielu puhul on tõusta üles unise peaga, kui sekund und tundub kallim kui kilo kulda. Kui aga jätta kõrvale mõned varahommikused tunnid, võis koduõppes enamustel päevadel visata äratuskella välja ja tõusta üles siis, kui hing ihkab. Sellist vabadust on elus (ja veel eriti kooliajal) haruldane kohata. Samuti lubab konkreetse tunniplaani puudus tegeleda õppimisega just endale meeldival ajal. Tahad õppida ja puhata väikestes vahelduvates perioodides? Soovid teha kõik õpitööd järjest ja ilma puhkepausideta? Distantsõpe laseb igal õpilasel töötada endale sobivaimas rütmis.

Kuid miski ei kesta igavesti ja suvevaheajaga tuli ka distantsõppele lõpp peale. On raske öelda, kas tulevasel õppeaastal igatseme distantsõpet ja sellega kaasnevat vabadust või täname koolimaja- ja pinki ning vannume religioosselt enam sealt mitte lahkuda. Hoolimata sellest on aga üks asi selge – distantsõpe on meid kõiki muutnud ja me seda lähiajal kindlasti ei unusta.

-Mattias M