Tund endise astronaudiga

Ameerika astronaut Heidemarie Stefanyshyn-Piper kĂŒlastas Tallinna Reaalkooli 11. oktoobril. Ta viis lĂ€bi tundi, mis toimus auditooriumis. Sissejuhatuse tegi meile Ă”petaja Martin Saar imelises inglise keeles. Kui algas tund, alustas astronaut sellest, et kuidas tal algselt ei olnudki plaanis saada astronaudiks. Kui ta gĂŒmnaasiumi lĂ”petas, ei olnud ta kindel millega hakata tegelema. Ta vaatas ĂŒle, mis on tema tugevaimad kĂŒljed, milleks olid keeled (ta ema oli sakslane ja isa oli ukrainlane, nii et keelte Ă”ppimine ei olnud probleem) ja matemaatika. Ta sai sisse MITi (Massachusetts Institute of Technology), kuid kuna ĂŒlikooli maksud olid kĂ”rged ja raha tal ei olnud, siis pidi ta leidma viisi raha teenimiseks. KĂ”ige parem variant tundus olevat merevĂ€gi. Ülikoolis Ă”ppis ta inseneeriat ning kombineerides merevĂ€e ja inseneeriateadmised, hakkas ta merevĂ€es laevu parandama ning teenis ka sellega raha. Suheldes inimestega, sai ta teada, et osad olid proovinud NASA kosmoseprogrammi saada. Ta otsustas ka proovida ning sai teisel katsel sisse. Edasi rÀÀkis ta oma kahest missioonist (aastal 2006 ja 2008). Kokku on ta veetnud 27 pĂ€eva kosmoses.

Kirjutas Kristjan