Triegeli surmaaastapäev 08.12.2018

8. detsembril käisid gümnaasiumiklasside esindajad koos direktor Ene Saarega Siselinna kalmistul. Seal süüdati küünal õppursõdur Harald Triegelile, kes langes sada aastat tagasi Vabadussõjas Järve mõisa all.

Harald Triegel oli realist, kes hukkus (reaalikatest esimesena) Järve mõisas 1918 aasta 8. detsembril. Triegel oli just lõpetanud öise valve ja läks kööki süüa küsima. Kokk andis leivaviilu, õpilassõdur pillas selle maha ning leiba üles korjates nägi kokk punaväelaseid tulemas ja ütles, et seda leiba ta küll lõpuni ei söö. Eestlased olid suures vähemuses ja nad hakkasid taganema. Kahjuks sai pihta eestlasest lipnik ning Triegel ei olnud nõus teda maha jätma, vaid otsustas tagasi minna ja ta kaasa võtta. Nii sai ka Harald Triegel kuulitabamuse. Järve mõisa all hukkunud maeti sealsamas ühishauda, mis külma tõttu oli üsna madal. Kui Triegeli isa oma poja keha taga hakkas otsima, leidis ta üles matmiskoha ja kaevas selle lahti. Isa leidis poja keha kõige pealt ning avastas ka ülejäänud. Nüüd on Harald Triegel maetud Siselinna kalmistule, kusjuures hauakivi on välja valinud Reaalkool ning meie hoiame ta hauaplatsi ka korras.

Harald Triegeli haud Siselinna kalmistul, hauakivi. Pildi autor Heleliis.

Autorid: Heleliis (pilt, tutvustav tekst), Rhea (ajaloolised faktid), Hanna (toimetamine)