Wabadussõjaaegne Reaalkool
1918-1920

Veebruarirevolutsiooni järel moodustas Anton Õunapuu õpilastest üksuse, kellele ta andis sõjalist algõpetust. Just Õppiva Noorsoo Roodust sai korrakaitseüksus, mis valvas 24. veebruaril 1918 Tallinnas strateegilisi punkte. Tänu neile õpilastele saadi samal päeval välja kuulutada Eesti Vabariik. Juba järgmisel päeval saabunud saksa okupatsiooniga läks ÕNR põranda alla.

28. novembril algas Narva all Eesti Vabadussõda. Algushetkedel moodustasid õpilased ¼ Eesti kaitsevõimest, nendest 120 oli Tallinnast ja 80 Narvast.

Kõige rohkem realiste sõdis Soomusrongil nr 2. Palju õppursõdureid sõdis ka Kalevlaste Malevas, mille üheks asutajaks oli legendaarne õpetaja Õunapuu.

Reaalkoolist läks Vabadussõtta umbes 100 inimest. Kodumaa eest andis elu neli õpilast ja õpetaja Anton Õunapuu. 1923. aastal pandi aulasse langenute auks marmortahvel ja 1927 avati Reaalkooli ees mälestusmärk Vabadussõjas langenud õpetajatele ja õpilastele ehk Reaali Poiss.