Arvo Ots sündis 26. juunil 1931 Pärnus, ta on Eesti energeetikateadlane ning Eesti Teaduste Akadeemia liige

1950. aastal lõpetas Arvo Ots Tallinna 2. Keskkooli 65. lennus ja 1955. aastal Tallinna Tehnikaülikooli mehaanikateaduskonna soojustehnika erialal. Seejärel töötas akadeemik kuni 1960. aastani nooremteadurina Eesti Teaduste Akadeemia energeetika instituudis, kuhu mahtus ka aspirantuuriaeg, mis lõppes 1958 kandidaadiväitekirja kaitsmisega. 1969 omistati Otsale  professori kutse.

Alates 1960. aastast on Arvo Otsa tegevus teadlase ja õpetlasena olnud seotud Tallinna Tehnikaülikooliga. Alates 2003. aastast on Arvo Ots tehnikaülikooli erakorraline vanemteadur. Arvo Ots on avaldanud ligi 350 teadusartiklit ning samuti on ta ka mahuka soojustehnika käsiraamatu üks autoritest.

Arvo Otsa teaduslik tegevus on olnud seotud soojuselektrijaamade aurukatelde uurimisega, mille tulemusteks on kütuse polüfraktsioonse püsivmahuliselt põleva põlemisteooria loomine; termilise piirkihi mõju selgitamine kiirgussoojusülekandele koldes; aurukatla küttepindade korrosioon-erosiivse kulumise ja metalli oleku kindlakstegemine äkkjahutuse tingimustes.