Suessi kanal ja sundventilatsioon ehk füüsikaolümpiaad

Sellel õppeaastal oli füüsikaolümpiaadi avapauk 16. jaanuaril, kui toimus koolivoor. 11.a klassist osales koolivoorus väga mitu füüsikahuvilist õpilast ning piirkonnavooru sai edasi 5 tarka füüsikafänni.

Füüsikaolümpiaadi piirkonnavoor, nagu ka teiste olümpiaadide piirkonnavoorud, toimus Tallinna Tehnikaülikooli suures auditooriumis. Piirkonnavooru ülesannete komplektis oli kümme ülesannet, mis olid järjestatud raskustaseme järjekorras, ja kaks praktilist ülesannet. Teoreetilised ülesanded oli väga varieeruvad – mehaanika, elektri, soojus ja optika ülesanded. Kahes praktilises ülesandes tuli leida võimalikult täpselt pliiatsi tihedus ning pliiatsi veerehõõrdetegur laua ja pliiatsi vahel. 11.a klasis piirkonnavooru parimad olid Siim Ilison (3.-4.koht), Karl Joosep Onoper (8.koht) ja Arthur Harri Jaakko Antila (9.koht), kusjuures kõik nimetatud õpilased pääsesid füüsikaolümpiaadi lõppvooru.

2022/2023 õppeaasta füüsikaolümpiaadi lõppvoor toimus 1.-2. aprillil Tartus Physicumis. Analoogselt piirkonnavooruga oli ka lõppvoorus 10 teoreetilist ja 2 praktilist ülesannet. Nagu füüsikaolümpiaadile omane oli taas kord ülesanded otse elust enesest – näiteks pidi arvutama optimaalseima kuulitõuke heite nurga, leidma kui suure jõuga peavad puksiirlaevad tõmbama, et Suessi kanalisse kinni jäänud laev lahti pääseks ja leidma missuguse kiirusega peaks sundventilatsioon töötama, vahetades toas õhku ning arvestades küllastunud aururõhuga kindlal temperatuuril. Praktilisteks ülesanneteks tuli sel aastal määrata hõõglambi pirni hõõgniidi pikkus ja leida kogu töö, mis on vajalik pesupulga otste kokkusurumiseks. Peale suurt lahendamist said tulevased füüsikud nautida õhtusööki ning ärevalt oodata esialgseid tulemusi. 11.a klassist saavutas kõrgeima koha Siim Ilison, kes saavutas kogu gümnaasiumi arvestuses 14. koha ja III järgu (11.klassi arvestuses 2. koht) ning pääses edasi Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadile.

Järgmisel päeval oli võimalus peale esialgsete tulemuste apelleerimist osaleda ka astronoomia lahtisel võistlusel. Meie klassist osales tänavu kaks inimest, kellest Arthur Harri Jaakko Antila saavutas 5. koha.

Käesoleval õppeaastal toimus ka teisi füüsikaalaseid võistlusi (füüsikavõistlus Kajakas, Physics Brawl, füüsika lahtine võistlus ja tehnoloogia olümpiaad), kus tublid 11.a õpilased saavutasid suurepäraseid tulemusi.

Füüsikahuviline Mart lahendamas optimaalseima kuulitõuke heite nurga. Allikas: Scientix.

Autor: Siim Ilison