Estrid, eralduslehtrid ja pH-indikaatorid ehk keemiaolümpiaad

Paljud vaprad 139.a õpilased, kellele uurimistöö pinget ei pakkunud, osalesid sel kooliaastal mitmel ainevõistlusel. Mõistagi oli eriti suur osavõtt aasta tippüritusel – keemiaolümpiaadil.

Mitmevoorulise võistluse avapauguks oli koolivoor, kus testiti õpilaste keemiataipu ja selgitati võistlustules välja järgmisesse vooru pääsejad. Seejärel peetud piirkonnavoor toimus Tallinna Tehnikaülikoolis, kus võistlejad said peale Annekese šokolaadi nosimist ja kõrrejoogi rüüpamist taaskord viie tunni jooksul meenutada võistluseeelsetes konsultatsioonitundides õpitut.

Vaprate tuleproovi läbinute jaoks olid 17-18. märts jällegi tegusad keemiaalased päevad – nimelt toimus Tartus keemiaolümpiaadi lõppvoor. Ülikoolilinna saabudes ootas õpilasi Chemicumis olümpiaadi teoreetiline voor, kus mõtiskleti viie tunni jooksul teiste asjade hulgas ka keemia üle. Õhtuks olid tööd hinnatud ja selgusid järgmisel päeval toimuvasse praktikumi kutsutavad.

Teisel päeval toimunud praktiliseks tööks osutus sel korral estri süntees. Kasutatavad võtted olid paljude õpilaste jaoks uued – gaasi eraldava reaktsioonisegu segamine eralduslehtris osutus eriti keeruliseks. Mitmel õpilasel lendas suure rõhu mõjul minema eralduslehtri kork ja ühel õnnetul kasvas rõhk nii suureks, et klaasist anum lendas kildudeks. Siiski pääsesid õpilased hea tervise ja puhta produktiga.

Samal ajal kui erinevad karvased-sulelised praktikumiprotokolle parandasid ning 200%-lisi saagiseid mõõtsid, toimus suurt pingutust läbinutele õpilastele Teadusbussi teadusteater, kus tutvuti muu seas pH-indikaatoritega ja kuiva jääga.

N-metüül-1-fenüülpropaan-2-amiin

2022/2023 keemiaolümpiaadi hooaeg lõppes pidulikult autasustamise ja tordi söömisega. Meie klassist osutus parimaks Elisabeth, kes saavutas üldarvestuses 3. koha. Palju õnne!

Autor: Lisette-Liis Loorits