KUIDAS MASTER’DADA UURIMISTÖÖ?

Üheteistkümnenda klassi tippprojektiks saab vaieldamatult pidada uurimistöö valmimist. Juba kümnenda klassi lõous hoo sisse saanud töö kulminatsioon saabub aga alles maikuus, kui saame üheskoos kaitsmisel piitsa ja präänikut maitsta. Kogu aasta väldanud peavalu on siiski õnneks vaibumas ning juba õige-õige varsti saame teatepulga taaskord paaritu lennu kätte ulatada. Siinkohal toome teieni, armsad lugejad, täieliku juhendi, kuidas oma uurimistööst viimast võtta.

1. Ära vali teemat liialt kiirustades. Usutavasti tuleb teema märkida UT tabelisse kindlaks kuupäevaks mai lõpus või juuni alguses, see pole aga ühelgi viisil lõplik. Pigem mõtle sellele, milline ainevaldkond sind huvitab ning keda soovid enda juhendajaks, täpse pealkirja sõnastamiseks on aega maa ja ilm.

2. Kuula soovitusi vanematelt koolikaaslastelt ja õpi nende vigadest või proovi kõik omal nahal läbi. Nagu ütleb rahvatarkus: “Targad õpivad enda vigadest, geeniused teiste omadest.”

3. Pea kinni kuupäevadest isegi siis, kui teised pooled seda ei tee. Enamasti rünnatakse jamade korral esimesena õpilast, kuupäevadest mitte kinni pidamine võib kergesti muutuda kitsaskohaks.

4. Ära stressa kollokviumite pärast, kuulujutud nendest on ülepaisutatud.

5. Naudi elu ka uurimistöö kõrvalt. UT-st ei tohiks saada sinu (ega sinu juhendaja) personalitytrait. Kindlasti ei saa seda tuua iga asja vabanduseks, pigem võta seda kui harivat ja silmiavavat kogemust.

Järgnevalt mõned küsimused, millele vastasid just uurimistöökadalipu läbinud õpilased.

Kirjeldage uurimistööd ühe sõnaga?

„Ihunuhtlus“

„AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

AAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH“ (muutmata kujul)

Mis on kõige suurem asi, mille pidite ohverdama uurimistöö heaks?

„Vaimne tervis“

„Oma au ja väärikuse“

„30. märts“

„Kooliväline juhendaja“

„Uneaeg, kuna **** tegeleb UT-ga ainult öösel“

Milline valitud töö teema jäi teile enim silma?

„Dostojevski elulugu“

„Mitmed“

„Veiste poegimise teemaline töö“

„?“