Athiveeritud - päev 10.02.2018

AjarÀnnak

7. veebruaril vĂ”ttis Tallinna Reaalkool ERMi ja Eesti Ajaloo- ja ÜhiskonnaĂ”petuse Seltsi eestvedamisel osa ajarĂ€nnakust. RĂ€ndasime mitmete Eesti koolidega koos ajas 100 aastat tagasi, aastasse 1918.
Milles see seisnes? Me tulime kĂ”ik kooli ajastupĂ”histe riietega. Ka kool oli ajastule kohaselt kaunistatud; ĂŒles oli seatud galerii Ă”pilaste ja Ă”petajate sugulastest, kes sel ajal elasid ja ka sööklakorrusele oli toodud pink ja tĂ€navalambid.
Esimese asjana koolis oli meile ette nĂ€htud aktus, kus me laulsime ka laulu, mille olime muusikatundides pĂ€he Ă”ppinud. Aktus oli meeldejÀÀv ka sellepoolest, et kooliarstil oli vĂ€ga tihe tööpĂ€ev. Nimelt kui ĂŒks minestanud Ă”pilane turgutatud sai, tuli otsejoones teist turgutama minna.
Edasi tulid meil tunnid ruumis 413. Nooremad Ă”pilased kĂ€isid klassist klassi ajalehti mĂŒĂŒmas. Meie tunniplaani kuulusid sel pĂ€eval nii matemaatika, fĂŒĂŒsika, eesti keel/kirjandus kui ka kunst. Usun, et meeldejÀÀvaimaks tunniks oli kunst, sest saime proovida sulepeaga kalligraafiat. Vahetundide ajal toimusid erinevad tegevused nii aulas, vĂ”imlas kui ka mĂ”nes klassiruumis. NĂ€iteks 412 klass oli tehtud kinosaaliks.
PĂ€eva tegi erilisemaks ka see, et söökla meile tavapĂ€rast koolitoitu ei pakkunud, vaid andis Muhu leiba ja teed. ÜlejÀÀnud toidumoona pidid lapsed ise kaasa vĂ”tma. Klassijuhatajatunnis saime ka tunnistused.
Klassijuhatajatunnile jĂ€rgnes Ă”ues iseseisvusmanifesti lugemine, mida tegid Erki ja Kevin. Manifesti taha kirjutas iga klass Eestile sĂŒnnipĂ€evaks ĂŒhe soovi ja need soovid loetakse ette 23. veebruari aktustel. Iseseisvusmanifesti lugemisele jĂ€rgnes pudireas staadionile minek, kus moodustasime suure maja Ă”pilastega EESTI 100 mĂ€rgi, millest tegime ka droonifoto. Ilm oli sel pĂ€eval fantastiliselt lumine ja kĂ”igi must-kuldsed mĂŒtsid olid lumekihi all peidus.

Epp Maria