Kokapoiste konkurss 2017

29. märtsil toimus Pirita Majandusgümnaasiumis Kokapoiste konkurss 2017, kus 7.a klassi õpilased Mihkel Paumverk ja Kert-Henri Orasmäe saavutasid 3. koha.

Konkursi eesmärk on populariseerida kokandust poiste seas ning tervislikku toitumist. Hõrgud ja isuäratavad võistlustööd valmisid kohapeal 30 minuti jooksul, teemal „Me kahekesi tuleme…“ . Tööd tuli minuti jooksul esitleda žüriile ning kaasvõistlejatele. Žürii hindas toidu valmistamise käiku, võistlejate koostööd, toidu maitset, loovust toidu esitlemisel ning ka kokapoiste outfit’i (st välimust, visuaalset tervikut).

Tulemused on üleval siin:                                                                               https://www.facebook.com/piritakool/posts/1469080583125481
Kõikidest konkursil osalenud retseptidest valmis elektrooniline fotodega retseptikogumik – Kokapoiste konkursi 2017 Pisike retseptiraamat

Vahvad kokapoisid võtsid oma ettevalmistusprotsessi ja võistluspäeva kokku nii:
Kui mina ja Kert olime õpetaja Egle Pihlapile öelnud, et sooviksime osaleda Kokapoiste konkursil, ei jäänud muud üle kui välja valida retsept. Me valisime maailmakuulsa Banofee-piruka.
Laupäeval siis otsustasime iseseisvalt pirukat tegema hakata. Kõik sujus hästi, kuni saime teada, et Campi kohvi ei ole kusagilt saada. Oma lollusest mõtlesime, et kui erinev saab kohvisiirup pulbrist olla. Nii panimegi õhukesse vahukoorekihti teelusika täie kohvipulbrit. Pärast piruka külmikus seismist, tõstsime mõlemad endile tüki oma loomingust, aga peale selle lõpetamist, pidi piimaga kohvi maitse alla neelama. Tagatipuks kooki külmkappi tagasi pannes, libises too aluse pealt maha põrandale. Kraamimist jätkus terveks õhtuks.
Pühapäeval saime uuesti kokku, et parandada oma vigu. Seekord olime Kerdi köögis ning meid abistas Kerdi ema. Esimese asjana tegime valmis kohvisiirupi, edasi kulges töö juba libedamalt ja mõninga aja pärast oligi pirukas valmis. Kõrvale serveerisime kohvi ning magustoit maitses penikoorma jagu hõrgumalt kui laupäevane.
Konkursile minnes jagati kõigile lauad ja meie saime laua number 15. Valmistamise ajaks oli määratud 30 minutit. Kodus olime ettevalmistanud põhja ja karamelli ning seal valmistasime vahukoore ja kaunistused. Kui 30-st minutist jätkus, et valmistada kook, siis koristamisega pidi kiiremini ühele poole saama. Esitlus oli tunde järgi harju keskmine. Kook maitses arvatavasti ka kaasvõistlejatele ja pealtvaatajatele, seda näitas tolle kiire ära söömine. Pärast selgus, et roog oli hea ka žürii arvates ja meie pirukale anti 3. koht.​
Mihkel

Reaali esindustiimi retsept: Banoffe-pirukas

Link 137a ajaveebile: http://www.real.edu.ee/ajaveeb/137a/ 

Noor käsitöömeister 2017

7.-27.märtsini on Eesti Käsitöö Maja näitusegaleriis (Pikk 22) üleval Noore Käsitöömeistri näitus.
 
Konkurssi ja näitust korraldab Eesti Käsitööõpetajate Selts “AITA” koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga.
 
Konkursi eesmärk on leida ja tunnustada Eestimaal koolinoori, kes teevad käsitööd lusti ja kirega.
 
Nimetus Noor Käsitöömeister omistatakse tegijatele, kelle tööd on eksponeeritud näitusel Eesti Käsitöö Maja näitusegaleriis.
 
Näitusel on esindatud ka kahe meie kooli õpilaste tööd, samuti on nad tunnustatud Noore Käsitöömeistri tiitliga – Gretel Kõvamees (9b) – 9.klassi lõputööks valminud valge tikandiga kleit, ja 9.klassi lõputööks valminud Hambutu teemal seljakott, autor Teodora Touart (9a). Samuti on välja pandud Teodora eelnevad tööd – tikandiga kotike ning pinal.
Palju õnne tiitli saanutele!

9.klasside lõputööd käsitöös

Traditsiooniliselt lõpetavad 9.klassid oma tehnoloogiaõpingud suure lõputööga. Kui varem oli selleks ühtne teema – omanäoline kott, siis sel aastal oli õpilastel endil võimalus valida, mida nad lõputööks valmistada soovivad.

Käsitöötehnika võis ise valida, võis ka miksida erinevaid tehnikaid ning tingimuseks oli ainult see, et see ei tohtinud korrata eelmistel aastatel valmistatud esemeid. Oma tööprotsess tuli kavandades läbi mõelda ja kokku tuli panna eelarve. Meelde tuli tuletada kõik see, mida me eelnevatel aastatel õppinud oleme, ning et uusi teadmisi saada, tuli valida oma töö juurde ka miskit sellist, mida me tundides varem teha pole jõudnud. Näitena võib välja tuua luku ja voodri õmblemise, samuti said kotimeisterdajad sisetaskutega oma töö isikupärasemaks muuta. Kes õmmelda ei armastanud, said nüüd võimaluse kududa endale soe kampsun või vest.

Kogu tööprotsessi oli väga põnev jälgida ja veelgi toredam oli näha seda sära silmis, kui kavandatud ese ka reaalselt valmis sai. 

Inspireerimaks teisi, olid kaunid lõputööd ka kogu meie kooliperele imetlemiseks väljas. Näitus toimus vahemikus 20.01-03.02.2017.

Suurepäraselt valmistatud ja viimistletud lõputööd on nüüd ka siin nähtaval!

Tikitud mõmmid

Selleks, et lihtsamad tikkimispisted selgeks saaks, võtsime 5.klassiga ette põneva ülesande  – tikkisime endale Mõmmid.

Tegime selgeks, mis asi on lõige ning õppisime, kuidas lõike järgi mõmmi detailid kangast välja lõigata. Kui detailid olemad, hakkas lõbus tikkimine.

Tööl tuli ära kasutada kõik lihtsamad tikkpisted – eelpiste, tikkpiste, ahelpiste, varspiste, sämppiste ja ristpitse  Igal ühel jäi vaba voli paigutada need sinna, kuhu hing ihaldas.

Lõpptulemused on super armsad!

Põlled

6.klassi tüdrukutega võtsime sel aastal ette põlle õmblemise. Iga neiu sai kogeda, kuidas päriselt endale midagi õmmelda, täpselt enda mõõtude ja soovi järgi. Kes tegi veidi lühema, kes arvestas ka kasvuruumiga, kes lisas pitsi. Igaüks ju omanäoline.

Samuti nõuab see töö ju ka täpset ja sirget õmblemist, mida oli selle töö peal ideaalne harjutada. Võib-olla mõni õmblus ei tulnudki päris nii välja nagu vaja oli ja õmblusmasin ei tahtnud alati koostööd teha, aga sellest pole ju midagi! Ikkagi ju päris ise tehtud!

Uued uhked ja isikupärased põlled valmis, nüüd saame minna kööki! 😉

Mähkpistes tikandid

8. klassiga sukeldusime tikandite maailma ja võtsime ette mahukad mähkpistes tikandid. Kui pisikesel proovitööl nipid selgeks õpitud ja käsi soojaks saadud, sai oma täpsuse ja pedantsuse päristööl proovile panna.

Ülesanne oli kõigi jaoks igati jõukohane ning lõpptulemusena valmisid imepäraselt kaunid tikandid, mille üle oleksid ka kogenud tikkijad uhked.

Tublid tikkijad!

 

Kaunid kirikindad

7.klassiga kudusime ka sel aastal põnevaid kirimustrilisi labakindaid. Proovitööl harjutasime lõngade vahetamist ja mustri järgi kudumist. Arvutasime selle järgi välja igale ühele sobiva kindasilmuste arvu ning lõbus kudumine saigi alguses.

Esialgne eufooria asendus õige pea kerge frustratsiooniga – vardad läksid omavahel sassi, siis kukkusid nad töö seest välja, teise lõnga lisanduses läksid lõngad omavahel sassi ja lõpuks tuli veel näpuga mustris jälge ajada, et vigu ei tekiks. Silmuste kadumised ja harutamistööd olid üsna tavapärased. Samuti tuli meeles pidada, et oma töö erinevaid etappe tuli pildistada. Oh kui palju asju, mida tähele panna.

Kuid kõigest sellest hoolimata valmisid tüdrukutel suurepärased kirikindad! Silm lõi särama, kui sai päris enda tehtud kindad kätte tõmmata. Esimesed kindad ju siiski!

Oleks nüüd vaid külma ilma, et nendega linna peal uhkustada saaks 🙂

Kirikinnaste kudumise idee on tulnud siit: 

http://abikasitookodunduseopetajale.blogspot.com.ee/p/minu-kinda-lugu.html

Amigurumi loomakesed

Amigurumi on Jaapanist pärit stiil valmistamaks pisikesi mänguloomi ja inimesetaolisi olendeid (Ami = heegeldatud või kootud, nuigurumi = täistopitud nukk).

6. klasside õpilased said ülesandeks heegeldada üks vahva Amigurumi loomake. Õpilastele näidati ette põhilised ringselt heegeldamise töövõtted ning edasine oli juba nende teha. Igal ühel oli võimalus kavandada ja heegeldada täpselt selline loomakene nagu ta soovis. Tublidele heegeldajatele oli ülesanne igati jõukohane ning tulemused on tõeliselt vahvad ning fantaasiarikkad! 🙂 

Kui keegi tunneb, et tahaks samuti sellise vahva heegeltöö ette võtta, aga oskusi napib, siis appi tuleb Amigurumikool – http://amigurumikool.blogspot.com.ee/

Heegeldamiseni!