Õppekäik Põlevkivimaale

Ăśhel sĂĽgisesel oktoobri varahommikul alustasime kahe suure bussitäie ĂĽheksandikega sõitu Tallinnast Ida-Virumaale, Kohtla-Nõmmele. Esimeseks peatuseks saigi meie õppesõidu tähtsaim sihtpunkt – Kohtla Kaevanduspark-muuseum. Kohtla kaevandus rajati 1937. aastal ning tegutses 64 aastat, kuni lõpuks suleti 1. aprillil 2001. aastal. Kaevandus oli eriline selle poolest, et seal toimus ĂĽheaegselt nii allmaa- kui pealmaakaevandmine.

Kolme ossa jaotatud ekskursioon võimaldas meil uurida maa-aluse kaevanduse rägastikke, kuulata ja õppida midagi uut põlevkivi ja ka muude kivimite ajaloost ja omadustest ning uurida selle maailmas ainulaadse muuseumi ümbrust.

Kaevanduskäikudes näidati meile kõrvulukustava mĂĽraga töötavaid kaevandustööriistu (sh puur- ja laadimismasinat ning põlevkivikombaini), tutvustati põlevkivi kaevandamise erinevaid etappe ja nendega seotud töid ning sõidutati meid päris allmaarongiga – ilmselt nii mõnegi jaoks reisi parim osa. Reisi lõpus kĂĽsiti meilt, kas mõnel on soovi kunagi kaevuriks hakata. Rongisõit oli iseenesest tore, aga töötata pimedas, rõske õhuga 8 meetri sĂĽgavuses kaevanduses, kus krae vahele kukuvad veetilgad ja mĂĽra jääb peale lahkumistki pähe kumisema… Ă„kki ei? Vähemalt praeguse seisuga.

Kivimitoas tutvustas üks väga entusiastlik kivimikoguja, Enn Käis, oma kollektsiooni, suutis ettenähtud aja sees anda meile umbes viit erinevat ainet ja muutis mõnele ehk igavavõitu kivimiteema millekski uueks ja huvitavaks. Põnevate teadmiste alla kuulus tõsiasi, et Chanel no 5 asemel lasevad naised endale peale tegelikult põlevkiviõli ja Soome esimene humanitaarabi Eestile olid tegelikult rändrahnud.

Huumori-/kivimitoast väljas avastasime enda jaoks uue turnimiskoha – suure traktorikopa – ja ronisime vaevaliselt ĂĽhe aherainemäe otsa, kus oli võimalus pilk heita ĂĽmbrusele ja värvilisele Eesti sĂĽgisele. Alla saamine oli juba iseasi.

Seejärel sõime korraliku lõuna Valge Hobu Trahtris ning teekond jätkus Kukruse mäele. Kukruse aherainemägi (rahvasuus ka Naistemägi) on tehismägi, mille külgedel immitseb kitsastest pragudest välja põlevkivi utmise lõhna. Uurisime mäe külgedel lõhanguid ja manööverdasime mööda olematuid radu ka kuidagi mäelt alla.
Viimane peatuspaik oli meile kui Reaalkoolile eriti südamelähedane. Külastasime Järve mõisa varemeid, kus oli Vabadussõjas hukkunud meie oma koolivend, Harald Triegel. Oleme seda nime vaid marmortahvlil kohanud, kuid sel hetkel sai ka tolle noore poisi lugu meile selgeks. Poisi ohver oli vapper ja sel hetkel oli kohe eriti uhke Reaalikas olla. Päeva lõpetaski Triegeri mälestuseks süüdatud küünalde panemine mõisa varemete ette. Peale seda oli jäänud veel kahe ja poole tunnine bussisõit koju.

Päev oli meeleolukas, informatiivne ja oli igati mõnus kooliseinte vahelt korraks välja saada.

Täname ka Eesti Energiat, kes toetas meie bussisõitu Põlevkivimaale, Eesti kulla juurde.

Mirel Mesila

Mõned meie klassi kirjutatud cinquainid reisi kohta.
Cinquain on viierealine luuletus, kus igal real on oma tähendus.

Kaevur
Töökas, tugev
Puurimine, lõhkamine, kühveldamine
Pikad tööpäevad maa all
Kaevandaja
Autorid: Carmel ja Melissa

Kaevandus
Külm, rõske
Tilkumine, kaevamine, puurimine
Mis on ĂĽldse valgus?
Tunnel
Autorid: Mirel ja Annabel

Kaevur
Tugev, väsinud
Kaevab, puurib, lõhkab
Kaevandab maa-aluseid ressursse kaua.
Kirkamees
Autorid: Enrico ja Kalle

Põlevkivi
Settekivim, maavara
Põletamine, utmine, kaevandamine
Kukersiit – Eesti tähtsaim maavara
Energiaallikas
Autorid: Sandra, Siim ja Ella

Lisas: admin 05.10.2014 18:44

Prints ja kerjus

5. aprillil käisime Rahvusooper Estonias klassiga vaatamas M. Twaini raamatul põhinevat teatrietendust “Prints ja kerjus”, kus lõi kaasa ka meie paralleelklassi õpilane Ingel Marlen Mikk. Etendus algas kell 19.00.
“Prints ja kerjus” on lugu kahest poisist, kellest ĂĽks on vaene kerjus ja teine rikas prints. Juhuslikult kohtudes vahetavad poisid oma elud. Kerjus, kes on kogu aeg ihanud lossis elada, hakkab täitma printsi kohustusi ja prints, kes on soovinud ĂĽksluisest elust vaheldust, satub kerjusena tänavale. Poisid õpivad tundma kummagi elu pahupooli. Etendus oli lustlik, põnev ja haarav ning koguaeg oli millelegi kaasa elada. Peale etendust lahkusid kõik naerulnägudega ning igati rahul nähtud etendusega.
Kirjutas Mirel

Lisas: admin 03.06.2013 20:00

Võimlemispidu

Võimlemispidu toimus sel aastal 24. jaanuar Tallinna Reaalkooli aulas. Osales 23 kava ning üldvõidu saavutas 6.A klass.
Enne esinemist oli närv ikka sees ja üritasime kõik meeleheitlikult veel viimaseid õpitud samme meelde tuletada. Kui kord viimaks meieni jõudis, võtsime julguse kokku ja tegime ära. Olime tantsu harjutanud küll, kuid vaatamata sellele, tulid nii mõnedki väikesed eksimused sisse. Ise olime lõpptulemusega rahul ja see oligi meie jaoks kõige tähtsam- ise rahul olla. Meie vanusegrupis tuli võitjaks 9.A. Muidugi, olid kõik kavad ja esitused väga head.
Järjekordne meeleolukas võimlemispidu oli sellega läbi ning õnnelikud osalejad said kodudesse puhkama minna.
Kirjutas Mirel

Lisas: admin 03.06.2013 19:57

Ekskursioon!

7b klassi kevadine ekskursioon Siguldasse ja Riiga.

Väljasõit on 4.juunil 7.00 Otsa tänavalt, tagasi jõuame 5.juuni hilisõhtul.

Võta kindlasti kaasa reisidokument (ID-kaart või pass), midagi süüa esimese päeva lõunaks ja veidi taskuraha, et saaksid süüa 4.juuni õhtul ja 5.juuni lõunal. Einestame ilmselt Lidos, kus saab maksta ka kaardiga. Ööbime Riias hotellis Tomo, kus hinnas on ka hommikusöök.

Riietus vastavalt ilmastikule. Esimesel päeval pane kindlasti selga sportlikumad riided, et seikluspargis mugav turnida oleks. Teisel päeval linnaekskursioon Riias, külastame Riia teletorni ja veidi on ka vaba aega.

Kindlasti paki reisikotti hea tuju, kaaslasi arvestav rõõmus ja sõbralik meel ning jäta maha kõik lollused ja keelatud ained (siia hulka kuuluvad ka energiajoogid)

Loodan, et tuleb tore reis!

Lisas: admin 30.05.2013 18:31

Tublid!

28.mail olid kutsutud Reaalkooli parimate sportlaste vastuvõtule Carmel, Mathias ja Matthias, kes väga tublilt esindasid kooli erinevatel võistlustel.
29. mail käisid Lillepaviljonis olümpiaaditulemuste eest auhindu vastu võtmas Brita-Kärt (matemaatikas 2.-5.koht) ja Siim (bioloogias III järgu diplom)
7.klassi jooksul valmis ja kaitsti kuus loovtööd:
*Merilin – näitus trepigaleriis “Looma silmad ei valeta”
*Mirel – tantsukava “Maskiball” võimlemispeoks
*Brita-Kärt – retseptikogu allergikutele
*Kalle-Johannes – arvutiprogramm perioodilisuse tabeli õppimiseks
*Siim – savinõude komplekt
*Johann Ortin – lĂĽhifilm inimeseõpetuse tunni õppematerjaliks

Lisas: admin 30.05.2013 18:11

EKSKURSIOONILE…kuhu?

On aeg hakata mõtlema kevadisele klassiekskursioonile. Siin saate kommentaarides oma arvamust avaldada.

Lisas: admin 09.01.2013 15:58

Blackbox-i avamine :)

1. novembril avati väikese maja keldrikorrusel ruum nimega blackbox. Meie klassist käisid avamisel Carmel, Iiris, Merilin ja Brita. Avamisel esitasid lühikesi etendusi 5.-6. klassi näitering ja 7.-9. klassi näitering. Loodetavasti on ka meie klassil sellest ruumist kasu 🙂

Lisas: admin 03.11.2012 17:46

Klassiekskursioon Palamusele! 26.09.2012

Lisas: admin 03.11.2012 13:39

Estoniasse vastuvõtule!

Talvel vaatasime Estonia teatris balletti “Pähklipureja” ja hiljem kunstitunnis valmisid etenduse põhjal joonistused. Parimad tööd saatis õpetaja teatrisse konkursile ja nĂĽĂĽd on neist omakorda parimate tööde autorid kutsutud 4. juunil kell 12.00 Estonia Teatri Talveaeda vastuvõtule ja näituse avamisele. Meie klassist on kutsutud Merilin, Annabel, Laure Lee, Mirel, Sandra ja Lisette Marleen
Palju õnne!

Lisas: admin 29.05.2012 20:23

Kevadkontsert

Selle aasta kevadkontsert toimus 22. mail. Seal esinesid lastekoor, poistekoor, kooristuudio, gĂĽmnaasiumi ansambel ja solistid. Meie klassist osalesid Brita, Johann, Kristopher ja Karl Hendrik

Kirjutas Brita

Lisas: admin 29.05.2012 20:12