Põlevkivimaa õppekäik

Käisime geograafia raames 2.oktoobril klassiga Kohtla-Nõmmel Eesti Kaevandusmuueumis. Käisime alguses maa all vanas kaevanduses, kus meile näidati erinevaid vanu masinaid, millega põlevkivi kaevandati ja tutvustati kaevandamise protsessi. Peale seda läbisime muuseumi kõrval oleva matkaraja, mis oli kunagiste kaevanduste tõttu väga künklik. Ületasime ka kaks korda jõge ja põlevkivi konveierit. Viimaks toimus meil safari kastiautodega, millega sõitsime muuseumi juurde tagasi.

Teksti kirjutas Iris
Pildid Tallinna Reaalkooli galeriist

Lisas: Oliver 02.10.2024 20:48

Reaalkool 143

Teisipäeval, 1. oktoobril tähistas meie kool oma 143. sünnipäeva. Tulime kooli pidulikes riietes. Sünnipäeva puhul käis klassidele andmas klassijuhatajatundi Tallinna Reaalkooli vilistlane. Meie klass kuulas õpetaja Daniel Kaasiku lugusid ning vaatasime ka tema kooliajal tehtud videot, mis oli väga huvitav. Pärast tundi vilistlasega, kogunesime kõik koos Poisi juurde, kus pidas kõnet direktor Ene Saar. Jagati ka auhindu edukatele ja tublidele õpilastele ainevõistlustel. Sealt suundusime Estonia puiesteele, Reaalkooli maja ette, kuhu iga klass oli endale söögid ja joogid toonud. Meie klass tellis söögiks pitsat. Sünnipäev lõppes sellega, et osad klassid, kaasa arvatud meie klass. suundusid aulasse, kus saime kuulata VHK orkestri kontserti. Kontsert oli väga tore ning kõikidele meeldis väga nende etteaste.

Teksti kirjutas Alfred

Lisas: Oliver 01.10.2024 18:33

Tund Siselinna kalmistul

Kolmapäeval, 25. septembril toimusid meie ajalootunnid Siselinna kalmistul. Külastasime kõigepealt Aleksander Nevski kalmistul Voldemar Pätsi ja Jaan Poska perekondade haudasid, kus õpetaja Heli Ahuna tutvustas neid meile lähemalt. Järgmisena läksime 9. märtsil 1944. aastal Tallinna pommitamisel hukkunud inimeste mälestusmärki vaatama. Pärast seda liikusime Kaitseväe kalmistule. Pronkssõduri juures rääkis õpetaja selle ajaloost. Õppisime ka Männiku plahvatusest. Tagasi minnes külastasime Harald Triegeli hauda, kuhu asetasime küünla. Vene keele õpetaja soovil käisime ka Igor Severjanini haual, kes oli Vene luuletaja. Saime palju uusi teadmisi Eesti jaoks tähtsate inimeste kohta.

Teksti kirjutas Hendrik

Lisas: Oliver 25.09.2024 20:54

Tund väliseestlastega

Septembri keskel toimus meil tund, kus käisid meile rääkimas kuus inimest, kelle vanemad olid nendega põgenenud sõja ajal teistesse riikidesse, näiteks Kanadasse, USA-sse ja Austraaliasse. Just sellel nädalal 80 aastat tagasi toimus suur põgenemine. Nad rääkisid meile milline oli nende jaoks põgenemine ja mida nende pere läbi elas. Kõik nad oli vähemal või suuremal määral seotud meie kooliga, kuid ühe naise isa oli varasemalt õppinud Tallinna Reaalkoolis ning mitu aastat peale põgenemist tegi ta raamatu koos piltidega enda elust. Meil oli võimalus näha selle raamatu koopiat. Nad rääkisid põhjalikult, kuidas oli üleskasvamine teises riigis ja mida nad täiskasvanuna edasi tegid.

Teksti kirjutas Luisa

Lisas: Oliver 18.09.2024 18:49

Lõpureis Lapimaale

Meie lõpureis algas sadamast, kus pidime juba kell kuus hommikul kohtuma, et minna laevaga Soome. Enamus päevast sõitsime me bussiga. Vahepeal tegime mõne peatuse, et jalgu sirutada ja süüa. Õhtuks jõudsime oma ööbimiskohta Oulus. Me jalutasime rannas ja nägime virmalisi.

Oligi kätte jõudnud meie 9. klassi reisi 2. päev. Ă„rkasime hommikul Oulu linna ööbimiskohas ja sõime hommikusööki, et jätkata oma pikka teekonda. Peale hommikueinet oli veel hetk asjad kokku pakkida ja bussi minna. Järgmine sihtkoht oli Rovaniemis asuv Arktikumi muuseum, mis oli Oulust kolmetunnise bussisõidu kaugusel. Bussisõidul jutustas giid meile saami rahvast ja nende traditsioonidest ning tutvustas meile Rovaniemi loodust. Samuti rääkis ta meile eesootavatest päevastest tegevustest ja kolmetunnine sõit mööduski väga kiirelt ning jõudsime kohale Arktikumi muuseumisse.  Seal jagati meile kĂĽsimustega lehed, mida saime täita vastustega muuseumis leitava kohta. Tunnikese sisse, mida saime seal veeta, mahtus ka lisaks konverents, kus “president” Päts ja tema nõustaja Karl arutasid teemal „Ukraina sõda“ ja suveniiride ostlemine. Sealt edasi liikusime poodi, et osta sĂĽĂĽa õhtuseks grillimiseks.
Muuseumi ja poe külastusega ei lõppenud meie 2. reisipäeva kultuuriprogramm. Ees ootas jõuluvana külastus. Kohale jõudes astusime kogu klassiga üle põhjapolaarjoone. Jõuluvana külas tegime pilti jõulutaadiga ja laulsime talle laulu „Tiliseb, tiliseb aisakell“. Paljud kirjutasid jõuluvanakülas oma peredele ja tuttavatele kirju, mis jõuavad Eestisse kohale 24. detsembril. Igati emotsiooniderohke jõuluvana külastus sügisel jättis väga sooja tunde meie kõigi sisse, et nüüd jääda ootama juba õiget jõuluaega.
Järgmisena sõitsime kolm tundi oma majutuskohta Tankavaarasse. Teel sinna tegime vahepeatuse ühes käsitööpoes, kus väljas müüdi erinevaid hoidiseid ning kohtasime samuti ühte soomlast, kelle käest sai osta moose ja kukemarja mahla. Kahjuks oli tal enamus kaubast juba müüdud, kuid ta lubas meile järgmisel päeval tuua juurde moose ja mahlu just meie reisiseltskonnale. Enne ärasõitu tuli meile bussi trummi lööma poeomanik. See pidi ära võtma kõik halva energia, mis meil oli, ja head juurde andma. Umbes viie paiku jõudsime me ööbimiskohta, kus jagunesime väikestesse majakestesse ja juba kella kuuest alustasime oma retke, et matkata mäe otsa, mis oli 420 meetri kõrgune. Mäepealne vaade oli imeilus ja vääris igati minemist üles mäetippu. Teel oli võimalus suhu pista mustikaid ja pohli ja näha  erinevaid taimeliike. Vaated mäe otsas nähtud ja pildid tehtud, hakkasime tagasi liikuma, et grillida õhtusööki. Õhtul saime me veel nautida üksteise seltsi, mängides seltskonnamängu „Maffia“  ja niisama rääkides. Just nii sai väga tegus päev õhtusse, et alustada juba 3. reisipäevaga.

Eelviimast päeva alustasid osad varahommikuse matkaga mäe otsa päiksetõusu vaatama, ülejäänud ärkasid hommikusöögiks. Pärast sööki liikusime kullamuuseumisse, kus olid koopiad vanadest kullakaevurite majadest, kullauhtja kuju ja kullamuuseum ise. Muuseumis saime vaadata õppefilmi kullauhtmise kohta ja uurida näitusel erinevate riikide ajalugu kullaga ja kullauhtmisevahendeid. Lisaks saime ka ise kulda uhta liivast, mis tuli nende enda jõe äärest ning kõik said pärast oma leitud kulla väikses katseklaasis koju viia. Pärast lõunasööki istusime bussi ja sõitsime edasi ametüstikaevandusse, kus kohalik giid rääkis meile ametüsti ja kvartsi ehitusest ning kuidas nad tekivad. Hiljem läksime kaevandamise alale, kus saime ise kaevata ja otsida endale ametüsti, mida oli seal päris palju. Kui kõik olid lõpetanud, said nad oma leitud kivid kaasa võtta ja minna mäe jalamile, kus saime lõkke peal küpsetatud pannkooke. Ülejäänud õhtu sõitsime bussis ning nägime väga ilusat päikseloojangut.

Klassireisi 4. päev hakkas söömisega ööbimiskohas ja siis kähku bussile, kuna ees oli terve päev sõitmist. Sellel päeval sõitsime nagu ka esimesel päeval 8 tundi ning tegime vahepeal lõunapausi. Bussis magasid paljud oma ööde unevõla ära ning rääkisid ja mängisid erinevaid seltskonnamänge. Kui me lõpuks pärast pikka sõitu sadamasse jõudsime pidime ruttu laevale minema. Laeval veetsime oma viimaseid lõpureisi hetki einestades ning rääkides üksteisega. Need kes tahtsid said veel külastada poodi ja osta kinke oma perele. Kell 21:30 jõudsime lõpuks tagasi kodumaale ning jätsime hüvasti giidiga. Samuti jätsime hüvasti oma klassikaaslastega ja õpetajatega, et minna koju, jagada elamusi klassireisist ning välja puhata järgnevaks koolipäevaks.

Oma muljeid jagasid Miia, Eleanor, Johanna ja Mia-Laurel

Botnia lahe ääres Arktikumi muuseum Astume üle polaarjoone Sügisene tundra LõkkeõhtuVarahommikune matk Kullauhtja kuju
Kulda uhtmas AmetĂĽsti kaevandamine

Lisas: Oliver 15.09.2024 23:05

Kooliaasta alguse piknik

1. september algas meil sel aastal eriliselt – suundusime klassiga Maarjamäele piknikule. Kuigi plaan oli nautida päeva vabas õhus, rikkus vihm kõik plaanid. Selle asemel, et murul istuda, sättisime end vihma eest varju ja kogunesime ühiselt suure laua ümber. Õpetaja tutvustas meile eesootava kooliaasta plaane. Vanemad olid samuti meie lähedal ja pidasid omaette pikniku. Toitu oli palju, kuid vihm tegi söömisest pisikese väljakutse. Hoolimata ilmast, oli meil siiski tore – rääkisime omavahel suvemuljetest ja nautisime head seltskonda. Kuigi ilm ei olnud meie poolt, jääb see kooliaasta algus kindlasti meelde oma erilisuse tõttu.

Teksti kirjutas Maria

Foto: Merle Rannala

Lisas: Oliver 03.09.2024 16:01

Rõõmsat ja edukat põhikooli lõpuaastat, armas 9.a!

Lisas: heli 02.09.2024 16:52

Aitäh, 8.a! Päikeselist suvepuhkust!

Lisas: heli 12.06.2024 15:06

Klassiekskursioon Pranglile

10.-11. juuli käisime klassiga ekskursioonil Prangli saarel. Pärast tunniajast sõitu praamiga jõudsime Pranglile ning viisime oma asjad majutusse. Peale seda oli meil kastiautoga ekskursioon, mille käigus külastasime saare kultuurimaja, kirikut, randasid ning samuti kivi, mille legendiks on, et kui sa lased sealt liugu, siis saad 100% lapse, ja gaasiauku, kus katsetati meie leidlikust tule kustutamisega. Pärast ringkäiku oli meile korraldatud aardejaht, mille võitjaks osutus tiim Aleksander, Gustav, Rihard, Kaarel, Karl, Alfred, William ja Gregor. Päeva teises pooles oli meil vaba aeg, mida kasutasime mängimiseks ja magamiseks. Õhtuks oli meile ettevalmistatud saun ning tünn, mida osad kasutasid isegi kella üheni öösel. Õhtul tegime ise süüa grillides.
Teisel päeval hommikul üles ärganud, käisime kohalikus kohvikus hommikust söömas ja peale seda oli meil vaba aeg, mil osad klassist vaatasid koos telesarja “Suits”. Varsti pärast seda oli aeg praamile astuda ning tagasi koju minna. Sealt jõudsid kõik ilusti koju ja järgmisel päeval toimunud aktusele. Meil oli väga tore ja lõõgastav klassireis.

Teksti kirjutas Mia-Laurel

Lisas: Oliver 11.06.2024 19:35

Loovtööd

Eelmise õppeaasta lõpus ja terve praeguse õppeaasta jooksul, kaitses terve meie klass edukalt oma loovtööd. Teemad varieerusid laialt ja oli palju huvitavaid töid. Mitmed loovtööd olid kokakunstiga seotud, teised aga muusikaga ja nii mõnedki tööd olid sporditeemalised. Kõikidele oli loovtöö kindlasti huvitav ja hariv ülesanne ning hea viis loova mõtteviisi arendamiseks. Lõpetuseks said kõik oma käega katsutavad loovtööd näitusele ülesse panna.

Teksti kirjutas Rasmus

Lisas: Oliver 05.06.2024 15:55