Aitäh ühise teekonna eest! Kõrget lendu, põnevaid väljakutseid, edu ja rõõmu!
Lisas: heli
17.06.2025 20:03
Lisas: heli
17.06.2025 20:03
Meie viimased koolinädalad möödusid üpriski kiiresti ning ühiselt järelejäänud päevi sai nukralt omaenda käte peal lugeda. Sellest hoolimata saime luua veel mitmeid toredaid mälestusi ning tunnid olid samuti pisut vabamad. Keeletundides käisid meil külalised USAst Woodgrove’i gümnaasiumist, kes rääkisid Eesti ja USA haridussüsteemist ning vabadusest ja selle eest võitlemisest. Nad kaasasid meid aruteludesse ning soovisid ka ise täpsemalt Eesti kohta teada saada, näiteks käisid läbi järgmised küsimused: Miks Eesti haridus nii hea on ja mis on eestlaste jaoks vabadus? Inglise keeles saime tegeleda veel linnas orienteerumisega ning tuletasime meelde lapsepõlve, vaadates “Karupoeg Puhhi” ja lahendades lõbusaid ülesandeid. Vene keele tundides vaatasime filmi ja jõudsime lõpuks teha ühise teejoomise. Kehalise tunnid möödusid Kalevi staadioni asemel Ülemiste Beach House’is ja Järve discgolfis. Muusikatundides saime taas laulda ning kunstiteosed valmisid vabas õhus. Geograafias saime luua omale meeldiva koha vaatamisväärtustest kaardiloo ArcGISis. Füüsikas ehitasime hambatikkudest ja vahukommidest tornid ning korraldasime ka võistluse. Kõige pikema mõõtmise käigus vastupidanud torni pikkus oli pea 60 cm ja see meeskond sai auhinnaks topsi vahukomme. Keemias ja kirjanduses õnnestus lõpuks ära teha ühisprojekt. Raamatut “Saladuslik saar” me küll läbi lugeda ei jõudnud, kuid keemias saime uurida erinevaid katkendeid ning analüüsida seal toimunud keemilisi reaktsioone. Kirjanduse tundides saime rohkem teada teose ajaloolisest taustast ja sisust. Põhikooli keemia lõpetasime praktilise tööga, tuleb välja, et kokku tegime sel aastal tervelt 10 praksi. Sel korral pidime tuvastama viie soola lahuse koostised ning uurima sahhariidide sisaldust erinevat toiduainetes. Kuna tegemist oli põnnipäevaga, siis rikkusime ka laboritööde reegleid, kuid lubasime Martin Saarele, et rohkem sel õppeaastal nii ei tee. Tavapärasem õppetöö toimus matemaatika, ajaloo ja eesti keele tundides, kus olid mõned teemad jäänud veel õppimata. Selle aja sisse jäid ka katsed ning vestlused, mis läksid paljudel üsna hästi, kuid hetkel on liiga vara neid kokku võtta. Kokkuvõtteks olid viimased nädala üpriski meeleolukad. Tänasime viimastes tundides oma õpetajaid koosveedetud teekonna eest ning andsime osadele lähedasematele õpetajatele üle meie aastaraamatu. 4. juunil tulime veel väikese seltskonnaga kooli ning käisime külas õpetaja Triinu-Liisil, et anda ka talle üle meie aastaraamat. Andsime tema 1. klassile ülevaate meie põhikooliaja tegevustest ja saime vastata mitmetele toredatele küsimustele.
Teksti kirjutas Oliver
Lisas: Oliver
04.06.2025 21:13
30. mail veetsime oma viimase koolipäeva ühise klassina Eesti Arhitektuurimuuseumis. Rääkisime linnaruumi plussidest ja miinustest ning saime ise linna planeerida. Töötoas kujundasime rühmades oma unistuste linnaplaani – mõtlesime, kuhu panna koolid, pargid, kodud ja poed, ning kuidas teha linn mugavaks ja ilusaks. Samuti arutasime, miks on oluline, et linnas oleks rohelust ja hea transport. Uurisime ka, kuidas ja miks ehitati paneelmajad Mustamäele. Rääkisime nende praktilisusest ja sellest, kuidas inimesed tol ajal elasid. Lõpuks vaatasime Tallinna kesklinna mudelit ja arutasime, kus on mõnus olla ja miks mõnes kohas ei taha väga aega veeta.
Teksti kirjutas Lisbet
Lisas: Oliver
30.05.2025 12:53
29. mai oli meie viimane koolitundidega päev ning koolis toimus väga lõbus põnnipäev! Päeva kõige ägedam osa oli see, et saime ĂĽksteist veepĂĽssidega pritsida. Kõik jooksid ja naersid kuni lõpuks olid kõik täiesti läbimärjad. Ilm oli soe ja päikeseline, just ideaalne veesõjaks. Veel toredamaks tegi päeva see, et saime kooli tellida McDonald’sit ning kõik olid elevil. Sõbrad olid rõõmsad ja õpetajadki naeratasid. Koolipäeva lõpuks olime kĂĽll väsinud ja märjad, aga väga rahul. See oli ĂĽks parimaid päevi kogu kooliaasta jooksul!
Teksti kirjutas Aleksander
Lisas: Oliver
28.05.2025 20:28
Neljapäeva, 22. mai õhtul toimus taaskord põhikooli kevadkontsert, mis kandis nime “Maailm heliseb”. Ăśle pika aja õnnestus mul jälle viibida kevadkontserdil pealtvaatajana. Traditsiooniliselt esinesid kontserdil kõik põhikoolikoorid ning laulupeoaasta puhul oli võimalik kuulda ka killukest laulupeorepertuaarist. Teadustajateks olid meie Liisi koos oma väikese 1. klassis käiva venna Raidoga. Vähemalt minu arvates oli väga armas see hetk, kui Raido ĂĽtles: “NĂĽĂĽd esineb lastekoor, kus laulab ka minu suur õde Liisi.” Lisaks kooridele olid laval ka 3. klassi rahvatantsijad, 7. ja 9. klassi võimlejad ning 9.a klassi tantsijad. Meie klassi segarĂĽhm esines ĂĽhe lõbusa tantsuga, mis publikule väga meeldis, Heli sõnul sai tants terve järgmise päeva ainult kiidusõnu. Varsti oligi käes aeg tänada lastekoorist lahkuvaid ĂĽheksandikke ning kahjuks oli see hetk jõudnud nĂĽĂĽd meie klassi tĂĽtarlasteni. Peale eriti emotsionaalset tänamist esitati veel lõpulaul “Lapsepõlv on lahe aeg”. Kontserti oli tore jälgida ning kõik esitused olid väga sĂĽdamelähedased. Aitäh esinejatele ja juhendajatele!
Muljeid jagas Oliver
Lisas: Oliver
22.05.2025 20:50
Me käisime oma klassiga 19. mai kunstitundide ajal Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Muuseumis õppisime tegema vahet tarbekunstil ja disainil. Saime valida näituselt ka enda arvates kõige jätkusuutlikuma toote ning tutvustasime oma ideid. Seejärel jagati meid gruppidesse, et disainida vanad tarbeesemed uuteks ja keskkonnasäästlikumateks. Me õppisime muuseumis ringmajanduse põhipunkte ja kuidas neid ise disainerina kasutada. Oleme nüüd säästlikuma eluviisiga.
Teksti kirjutas Anniliis
Lisas: Oliver
19.05.2025 18:50
Kolmapäeval, 14. mail, külastasime klassiga Riigikogu ja Tallinna Linnavalitsust.
Riigikogu – Pärast lĂĽhikest turvakontrolli algas meie ekskursioon Valges saalis, kus saime ĂĽlevaate Toompea lossi ja Riigikogu ajaloost. Seejärel suundusime istungisaali rõdule, kust avanes suurepärane võimalus jälgida Eesti seadusandliku võimu tööd. Meil oli võimalus kohtuda rahvasaadik Signe Riisaloga, kes rääkis oma tööst Riigikogus ja vastas meie kĂĽsimustele. Infotunni jooksul toimus ka seaduseelnõu hääletus, kuhu ka Signe Riisalo vahepeal jooksma pidi. Kokkuvõttes oli Riigikogu kĂĽlastus väga huvitav, hariv ja silmaringi avardav.
Tallinna Linnavalitsus – Pärast Riigikogus käiku liikusime edasi Tallinna Linnavalitsusse, kus meid võttis vastu abilinnapea ning Tallinna Reaalkooli vilistlane Margot Roose. Ta pidas meile loengu Tallinna linna juhtimisest, linnavalitsuse ĂĽlesannetest ja töökorraldusest. Lisaks tutvustas ta innovatsiooniprojekte ja koostööd erinevate ettevõtetega, mis oli väga huvitav ja informeeriv ning pani kindlasti paljusid mõtlema linna arengu võimaluste peale.
Kogu päev oli sisukas ja andis hea ülevaate nii riigi kui ka kohaliku omavalitsuse toimimisest.
Teksti kirjutas Kaarel
Lisas: Oliver
14.05.2025 19:40
Ka sel õppeaastal õnnestus meil suurest koormusest hoolimata saavutada väga häid tulemusi ainevõistlustel:
Rahvusvahelised olĂĽmpiaadid
Hendrik – 21. rahvusvahelise loodusteaduste olĂĽmpiaadi (IJSO) hõbemedal, Soome põhikoolide matemaatikaolĂĽmpiaadi 2. koht ja rahvusvahelise võistkondliku matemaatikavõistluse “Náboj” 5. koht (1. koht Eestis)
Matemaatika lahtine võistlus
Hendrik – talvine noorem rĂĽhm 3. koht (II järk)
Martin – sĂĽgisene noorem rĂĽhm 7. koht (III järk)
MatemaatikaolĂĽmpiaad
Hendrik – koolivooru ja piirkonnavooru 1. koht ning lõppvooru 2. koht (II järk)
Ako – piirkonnavooru 3.-4. koht ja lõppvooru 13. koht
Martin – lõppvooru 20. koht
Känguru
Hendrik – 3. koht
Miia – 31. koht
Oliver – 40. koht
FĂĽĂĽsikaolĂĽmpiaad
Hendrik – 10. klassi piirkonnavooru 10. koht ja lõppvooru 4. koht (II järk)
Martin – lõppvooru 11. koht (III järk)
Oliver – koolivooru 3. koht, piirkonnavooru 2. koht ja lõppvooru 15. koht (diplom)
Miia – lõppvooru 17. koht (diplom)
Rihard – piirkonnavooru 8. koht
Füüsika lahtine võistlus
Hendrik – noorema rĂĽhma 5.-6. koht (II järk)
Martin – noorema rĂĽhma 17. koht (III järk)
Astronoomia lahtine võistlus
Martin – 5. koht
GeograafiaolĂĽmpiaad
Ako – koolivooru 3. koht, piirkonnavooru 7. koht ja lõppvooru 5. koht
Kaur-Mattias – piirkonnavooru 5.-6. koht ja lõppvooru 16. koht
KeemiaolĂĽmpiaad
Hendrik – piirkonnavooru 2. koht ja lõppvooru 3. koht
Miia – koolivooru 3.-4. koht, piirkonnavooru 4. koht ja lõppvooru 4. koht
Oliver – koolivooru 2. koht, piirkonnavooru 3. koht ja lõppvooru 6. koht
Mia-Laurel – lõppvooru 18. koht
BioloogiaolĂĽmpiaad
Liisi – koolivooru 1. koht
Rihard – koolivooru 2. koht
EmakeeleolĂĽmpiaad
Elinora – piirkonnavooru 4. koht ja lõppvooru 17. koht
Lisbet – piirkonnavooru 10.-11. koht
LingvistikaolĂĽmpiaad
Miia – lõppvooru 14.-15. koht
KunstiolĂĽmpiaad
Lisbet – piirkonnavooru 6. koht
Ühiskonnaõpetuse olümpiaad
Ako – eelvooru 5. koht ja lõppvooru 12. koht
Oliver – eelvooru 7. koht ja lõppvooru 18. koht
Meeskond Ako, Kaur-Mattias ja Miia – eelvooru 6. koht ja lõppvooru 13. koht
Palju õnne!
Lisas: Oliver
06.05.2025 11:20
Selleaastane õpilasvahetus sakslastega algas meie külaskäiguga Saksamaale Münchenisse 9.-15.12. Meie klassist võtsid osa 3 õpilast.
1. päev
Pärast 4 esimest tundi koolis liikusime lennujaama ja lendasime Münchenisse. Lennujaamas kohtusime esimest korda oma vahetusõpilastega ja õhtu veetsime üksteist ja vahetuspere tundma õppides.
2. päev
Hommikul läksime koos sakslastega nende koolitundidesse, et näha, kuidas Saksamaal koolipäev välja näeb. Pärast poolikut koolipäeva kogunesime ühte klassiruumi, et lahendada keemiaolümpiaadi koolivooru ülesandeid ning pärast seda jätkasime oma projektiga samas ruumis. Meie projektiks oli 3D prinditud mikroskoobi ehitamine ja tööle saamine. 1. päevaga jagasime ära ülesanded ja asusime tegema ülevaadet, kuidas mikroskoobi kokkupanemine välja näeb. Õhtul veetsime kõik koos aega aiapeol, kus sai sakslastele õpetatud kaerajaani, mis sai nende seas suureks hitiks.
3. päev
Ka teisipäeval käisime koos sakslastega nende koolitundides ning pärast tunde, mis lõppesid juba kell 1 oli meil vaba aeg, mida peredega veeta. Mõned käisid sellel päeval uisutamas, küpsetamas, mägedes matkamas või Müncheni linnas jalutamas. Oli väga tore päev ning saime oma sakslastega veelgi rohkem sõpradeks.
4. päev
Kolmapäeval oli meil visiit ülikooli, mis tegeleb meie projektiga, et näha, kuidas teaduslik töö samal eesmärgil välja näeb ning saime ka huvitava esitluse magneetilistest bakteritest, keda otsime. Pärast ülikooli esitlust saime vaba aja Müncheni vanalinnas, et külastada jõuluturgu ja vaadata niisama linnas ringi.
5. päev
Neljapäeval külastasime Deutsches muuseumi, kus oli väga põnev ringi käia ja uusi teadmisi koguda. Pärast muuseumi käisime lõunatamas ja läksime tagasi kooli, kus jätkasime mikroskoobi ehitust. Õhtusöögiks olid sakslased meile valmistanud traditsioonilisi saksa toite, mida läksime kõik koos nautima pärast pikka päeva.
6. päev
Reede hommikul sõitsime rongiga Nürnbergi, et külastada natside partei kongressihalli, giid tegi meile väga huvitava tuuri ja saime hea ettekujutuse, kuidas natsipartei töötas. Pärast lühikest tuuri muuseumis läksime Nürnbergi jõuluturule sööma ja jõulukingitusi ostma. Õhtu lõppes rongisõiduga tagasi Münchenisse.
7. päev
Viimane päev algas varakult, kohtusime kõik lennujaamas ja tegime viimased grupipildid. Jätsime sakslastega paariks kuuks hüvasti ja asusimegi õnnelikult koduteele.
Sel aastal kĂĽlastasid sakslased Eestit vahemikus 25.04-02.05
1. päev
Sakslased maandusid Tallinnas reede lõunal ning meie olime neid ilusti vastu võtmas. Kuna koolipäev veel käis, naasesime kiirelt kooli ning eestlased läksid veel koolitundidesse. Saksa õpilased tegid väikese jalutuskäigu Daniel Kaasiku eestvedamisel. Peale koolipäeva lõppu läks osa eestlasi toitu valmistama. Plaan oli teha Eestile iseloomulik söök. Menüüs oli kartulisalat, mulgipuder ja leivapuding. Samal ajal, kui me valmistasime süüa, viidi sakslaste ja ülejäänud eestlastega läbi tutvumis- ja seltskonnamänge. Pärastlõunal, kui toit oli valminud, söödi kõik üheskoos meie enda valmistatud lõunat. Tundub, et sakslastele jäi lõunast positiivne kogemus. Peale sööki läksid kõik oma sakslasega ise edasi tegutsema ja alles õhtul toimus ühine koosolemine.
2. päev
Teisel päeval olid meil vabad käed. Mingeid ühistegevusi ei olnud planeeritud. Koos sakslastega tehti väga erinevaid tegevusi: Riigikogu avatud uste päev, kinos käimine, jalgpalli vaatamine, vanalinnas jalutamine, kaubanduskeskustes ostlemine, sünnipäevade tähistamine jne.
3. päev
Pühapäeva hommikusse oli planeeritud ühistegevus, milleks oli Teras Beach´il võrkpalli mängimine. Meeleolu püsis tegevuse vältel sportlik ja lõbus. Toimus ka Saksamaa vs Eesti vaheline võrkpalli matš, milles peale jäid loomulikult eestlased. Peale ühist tegevust oli meil vaba aeg, mida kasutati väga erinevalt: Rocca al Mare kaubanduskeskuses söömine ja uudistamine, mere ääres käimine jne. Õhtu lõpetati samuti koosolemisega ning sportliku tegevusega, milleks oli jalgpall. Selles jäid samuti peale eestlased.
4. ja 5. päev
Esmaspäeval ja teisipäeval algas hommik koolipäevaga, kus sakslased said käia meiega koos tundides. Loodame, et sakslastele jäi positiivne kogemus meie koolist, kuigi tundides nad mitte midagi aru ei saanud. Peale koolipäeva toimusid meil projektitunnid. Eesmärk oli ehitada 3D prinditud mikroskoop ja siis sellega mudas leiduvaid baktereid pildistada.
6. päev
Kolmapäeval käisid sakslased hommikul muuseumites ja linnas jalutamas, meie olime tundides. Pärastlõunal saime taas kokku ja lõpetasime oma projekti: saime kõik 3 mikroskoopi edukalt tööle. Õhtul tegutsesime koos oma peredega.
7. päev
Neljapäevane päev oli mõeldud väljasõiduks Viru rappa. Tutvustasime sakslastele raba ja käisime ära vaatetornis. Edasi sõitsime õp. Kaisa Tamkivi maakoju saunaõhtule. Pärast toredat saunaskäiku ja tünnisauna, mitmeid Icebucket challengeid ja kokkuvõtvaid seltskonnamänge asusimegi tagasi Tallinna poole teele. Õhtul saime veeta veel viimased toredad hetked sakslasega enne nende lahkumist.
8. päev
Reede hommikul viisime sakslased varakult lennujaama ja jätsime hüvasti, õpilasvahetuse projekt oligi lõppenud.
Oma muljeid jagasid Liisi ja Karl
Lisas: Oliver
03.05.2025 19:39
29. aprillil käisid meie klassist 5 õpilast Arbaveres Eesti Geoloogiateenistuse uurimiskeskuses. Selline võimalus tekkis, kuna meie kooli õpilased olid väga edukad eelmise aasta lõpus toimunud geograafiaviktoriinil. Uurimiskeskuses hoiustatakse kõiki Eestis olevaid puursüdamikke. Meile peeti loeng geoloogiast ja tutvustati Arbavere uurimiskeskust. Lisaks tutvusime erinevate kivimitega ja saime näha ka puursüdamike ladu. Hiljem pakuti meile väga head toitu, mida oli mõnus päikesepaistel süüa. Lahkudes olid kõigil kotid erinevaid huvitavaid kive täis.
Teksti kirjutas Miia
Lisas: Oliver
29.04.2025 18:52
© 2025, 143a