Kertu arvamus veebiajakirjandusest

 

Kui võtta lahti err.ee avaleht, tulevad esimesena ette värsked uudised. Suurelt on nimekiri päeva olulisematest uudistest. Esimesteks teemadeks on Rail Baltic, laulupeo alkoholikeeld ja Ojulandi arvamus uuest parteist. Artiklid on keskmise pikkusega, kõigil peale laulupeoteemalise uudise on juures ka vastav videolõik. Avalehel edasi kerides tulevad jaotused nagu menu, ilmaprognoos ja kultuur, seejärel sport, kus on suuremalt välja toodud üks artikkel („Edmonton Oilersi väravavaht tegi ajalugu“), mis avades osutub jäähokiuudiseks Ameerikast.

Õhtulehe veebiväljaannet avades tuleb esimesena ette suur pilt poolpaljast naisest, pealkirjas mainitakse rinnakat Kristinat, kes tekitab kopsakaid telefoniarveid. Avades selgub, et keskmise pikkusega artikkel noormeestest, kes helistasid tasulisel telefonil ja said petta. Pseudouudis on igalt küljelt ümbritsetud suurte reklaamidega, üks asub ka keset artiklit, segades lugemist. Avalehel on ka kaks järgmist uudist suurte fotodega naisterahvastest, pealkirjade järgi tunduvad tähenduselt tühised. Seejärel on kolm veergu viimaste, loetumate ja kommenteeritavaimate uudistega ja taaskord suured reklaamid. Õhtulehe esilehel on pea iga pealkirja juures suur värviline pilt, nende vahele kaduvad pealkirjad on lühikesed, kuid äratavad tähelepanu, et uudis avada ja edasi lugeda.

Avanud postimees.ee, on suurelt esimene pealkiri „Homme Postimehes: Ligi käivitab taas kärpemasina“, pildiks suurelt kääride vahel olev 50-eurone. Artikkel ise on üsna lühike, sarnaselt Õhtulehega on keset uudist reklaam.  Reklaame on sarnaselt avalehega ka üla- ning paremas ääres. Postimeheski on avalehel iga pealkirja juures foto, kuid üldmulje on selgem ja lihtsam kui Õhtulehel. Ka pealkirjad on arusaadavamad ja annavad rohkem informatsiooni artiklist. Tundub, et pseudouudiseid on vähem.

Elu24.ee esimene suur pealkiri on Eesti muusikaauhindade gala kohta, allapoole kerides tuleb neid veel. Pealkirjad on lihtsad, kuid jätavad pooliku mulje ja enama informatsiooni saamiseks tuleb uudis avada. Lood on staaridest, nii Eesti kui välismaa omadest, samas jääb mulje, et peamiselt on need muusikutest. Suur osa avalehest on kirju, pilte täis. Iga artikli juures on foto mõnest asjaosalisest. Sirvisin mõnda artiklit, kõik neist olid lühikesed, kuid juures oli niiöelda galerii ehk mitu pilti pseudouudise tähest.

 

Veebiajakirjandust analüüsides jäi mulle mulje, et kõige lihtsamalt saab asjalikud uudised kätte err.ee-st: pealkirjad on üheselt mõistetavad, lisatud on illustreerivat materjali, kuid mitte liiga palju. Uudised esitatakse kallutamatult, tegemist on rahvusringhäälinguga.

Postimehel ja Õhtulehel on rohkelt näha reklaamiandjate ja lugejate mõjutusi. Mõlemas, eriti aga Õhtulehes on infot ületähtsustatud ja uudisekünnise on ületanud mõttetud lood. Mõlemas leidub ka väljaande välimuse tabloidistumise peamiseid tunnuseid nagu lugude lühenemine ja palju suuri fotosid.

Kõige tabloidsem on meelelahutusuudiseid edastav elu24.ee. Kõik nende uudised on ületähtsustatud lood, millel otsene väärtus ja mõte puuduvad. Veebiväljaandes domineerivad tugevalt värvilised fotod, ka artiklid on emotsionaalsete mõjutustega. Elu24 loob inimestele ühesuguse massarvamuse, mõjutab võtma eeskujus staaridest ja andma hinnanguid nende käitumisele üsnagi mustvalgelt.

Lisa kommentaar


Warning: Undefined variable $user_ID in /data02/virt58214/domeenid/www.real.edu.ee/htdocs/ajaveeb/wp-content/themes/hoolekandeselts/comments.php on line 74