Vormimütsi on koolis kantud juba tsaariajast, kuid mütsi, mida kantakse Reaalkoolis tänapäevani, kujundas kooli joonistamisõpetaja Roman Nyman 1921. aastal.

Reaalkooli müts on mustast villasest riidest põhjaga, mida ümbritseb kuldne pael. Gümnaasiumiastmes on mütsipõhjal kaksteist kuldset sakki.

Müts oli algusest peale populaarne nii õpetajate kui õpilaste seas. 1923. aastal muudeti selle kandmine lausa kohustuslikuks.

Nõukogude ajal oli Tallinna Reaalkooli sümboolikaga mütsi kandmine keelatud. Must-kuldsed mütsid võeti uuesti kasutusele 1989. aastal, kui need jagati 104. lennu lõpuaktusel abiturientidele. Tol korral sakki veel mütsidel polnud.

Mütside kättesaamise tseremoonia on aja jooksul korduvalt muutunud. Täna saavad nii esimese kui uue seitsmenda klassi õpilased ja kümnendikud mütsi 1. septembril Reaali Poisi kuju ees.

Mütsi on soovitatav kanda igapäevaselt. Kohustuslik on mütsi kanda kooli tähtpäevadel ja muudel pidulikel sündmustel.