Jõuühikuks on gramm?

Postimehe lisas Arter ilmus jutt vehklemisest: http://sport.postimees.ee/2904547/duellile-maailma-tipu-vastu. Artiklis kirjutatakse vehklejast Julia Beljajevast ja selgitatakse ka üldiselt vehklemist, näiteks kirjeldatakse epeed. Tekstis on kirjas, et epee otsas asub kontaktotsik, mis registreerib torke siis, kui otsikule mõjuva jõu suurus on vähemalt 750 grammi. Teatavasti gramm on massiühik ja seda ei tohi kasutada jõu kirjeldamisel. Jõu ühik on siiski 1 njuuton (1N). Seega, selline kontaktotsik registreeriks torke siis, kui sellele mõjuv jõud on vähemalt 7,5 N.

Saatis Robert, 10.c

Lisas: admin 12.10.2014 12:50

Reaalkooli vilistlane eksib matemaatikaga

http://arvamus.postimees.ee/1201020/sinijarv-vaata-ja-imesta
Artiklis on ĂĽks koht: “Samuti oleks labane minna ja virtuaalsele plangule kritseldada «Pentus pluss Rosimannus võrdub Armastus». KĂĽllap see nõnda ongi ja ĂĽksnes rõõmu tuleb siinkohal tunda, ent juriidiliselt korrektne isik vormistab ikkagi lakoonilisemalt «Pentus + Rosimannus = Pentus-Rosimannus». Ja katsugu pahatahtlane siinkohal sidekriipsukest miinusmärgiks pidada, nõnda saaksime kĂĽllaltki eriskummalise võrduse, mille õigsuse korral tuleks osalisi lausa ĂĽmmargusteks nullideks pidada, mis ju kuidagi tõele ei vastaks!”

Tegelikult saab sellisest võrrandist järeldada, et Rosimannus on 0, Pentus võib aga olla võrdne ükskõik millise reaalarvuga. Kuigi tegemist on absoluutselt tühise veaga, üllatas mind siiski, et Reaalkooli vilistlane eksis matemaatikaga.

Saatis Kaarel, 11.C

Lisas: admin 24.04.2013 06:11

Kohukesed koolikotis

Päriselus ei ole see ema kunagi oma lapsele koolikotti ühtegi kohukest kaasa pannud, sest muidu ta teaks, mis juhtub kohukestega õpikute ja vihikute vahel. Vaata reklaami: http://www.youtube.com/watch?v=7KhsgkKJLG8

FĂĽĂĽsiku kommentaar: Nii ei maksa kĂĽll teha, kui see uus glasuur just kohukest purunemise (lömastumise) eest ei kaitse ja halb soojusjuht ei ole. Vastasel juhul tervet ja värsket kohukest lapsed koolis nautida ei saa ja nad poetavad need otse järgmisesse kotti … .

Saatis õpetaja Margit

Lisas: admin 21.12.2012 08:51

Kiiremini kui valgus

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/527645_486613804692969_1752849659_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/527645_486613804692969_1752849659_n.jpg

Pildil on näha uudistekanali viga.

Nimelt on seal kirjas, et Felix liikus kiiremini kui valgus, kuigi tegelikult liikus ta vaid helist kiiremini.

Saatis Kaspar, 12.b

Lisas: admin 18.10.2012 12:46

Tere, Parapoolik!

Ajaveeb Parapoolik on füüsikaõpetaja Toomas Reimanni idee.

Tallinna Reaalkooli missiooniks on olla ajaloolistele traditsioonidele toetuv kool, kõrge vaimsuse kandja ja reaalhariduse lipulaev Eestis.
Ühiskonnas ja sellest tulenevalt ka meedias on lokkamas vaimne lodevus – seletada asju ülemäära  lihtsustatult või lausa teaduslikus mõttes vääralt. Selline olukord ei tohiks jätta reaalikaid ükskõikseks.
Siinkohal paar näidet.

25. septembri Ă•htuleht kirjutab artiklis „London otsib vastust kĂĽsimusele: “Kes tappis Aleksandr Litvinenko?”“ järgmist: „Endine Vene julgeolekutöötaja Aleksandr Litvinenko suri 23. novembril 2006 Londonis University College’i haiglas. Tema surnukehast avastati radioaktiivset uraani isotoopi poloonium-210.“   http://www.ohtuleht.ee/493419
Teatavasti on uraanil oma isotoobid ja keemilisel elemendil polooniumil oma isotoobid! Ehk siis poloonium pole uraan!
Swedbanki vara- ja elukindlustuse kampaanialehel „Hoia oma lähedasi, kinnita tagaistmel turvavöö!“ on üleval hoiatused:
•    Süles istuva lapse mass võib kokkupõrkel küündida üle ühe tonni – keegi ei jõua teda kinni hoida.
•    Tagaistmel ilma turvavööta istuv inimene lendab laupkokkupõrkel eesistujatele selga ligi 13-tonnisena. Sarnaneb koormaga veoautoga.
https://www.swedbank.ee/turvavoo/index2.html
Kui pidurdamisel keha mass suureneks, oleks ju paljudel muudel juhtudel tore – ostad poest kilo liha, enne kojujõudmist pidurdad järsult ja viid tuppa 5 kilo liha!
Selliseid näiteid võiks kahjuks jäädagi ette lugema!
Seetõttu otsustas Reaalkool kuulutada välja konkursi, juhtimaks tähelepanu ligadi-logadi argiväljenduste vastuoludele ja sellest lähtuvalt tekkivatele väärtõlgendustele, võrreldes tõsiteaduslike arusaamadega. Peaasjalikult ootame reaalteaduslike apsude väljatoomist, mitte lihtsalt trükivigade loetlemist.
Avatud on blogi Parapool, kuhu tuleks fikseerida artikli või meediaklipi täpne asukoht ja/või video, vastav algtekst ja ka kommentaar, mis seal nö valesti on.
Parimaid vealeidjaid-tõeotsijaid autasustatakse Reaalkooli teaduspäeval.

Samas käivitub ka jätkukonkurss kuni järgmise teaduspäevani.
Kui soovid blogi täiendada, saada e-kiri Tiia Niggulisele:  tiia.niggulisreal.edu.ee

Lisas: tiia1 30.09.2012 16:05