Parem hilja kui mitte ilmaski ehk meenutusi 10.klassi avapaugust

137. lennu esmakohtumine

Nagu kord ja kohus, algab reaalikate teekond gümnaasiumis juba enne kooliaasta algust: augusti viimasel päeval oli 113 helgel peal võimalik esmakordselt tutvuda-kohaneda mõne jaoks uute, mõne jaoks vanade klassi-ja kursusekaaslastega, muidugi pühal Reaali staadionil. Päikeseliselt soojal pärastlõunal segunes elevus suveigatsusega, kui tulevased gümnasistid tasapisi spordiplatsil enda kohta otsisid. Eestlaslikult tagasihoidlikult ning kohmetult sättisime ennast võltsmurule istuma ning jälgisime pingsalt õpetajaid meie ees. Vanadele Reaali kaladele olid näod juba tuttavad, kui uustulnukana massi sisse sulandudes pedagoogidest oma klassijuhataid tuvastada püüdsin. Äkki see blondi peaga rõõmsameelne naine, või daam punaste sirgete juuste ning ümmarguste prillidega? Kaua polnud vaja nuputada, kui õpetajad ennast ise tutvustasid – otsa tegi lahti Piret Otsa oma lõbusate ringmängudega, mis ka tagasihoidlikumate tegelaste näole pisikese muige tõid. Jätkasime koolilainel Martin Saarega – respekt õpetajale, kes suudab ka tulevase aasta tunnijaotusplaanist ja valikainest nõnda suure innuga rääkida! Et tähtis jutt meelest ei läheks, jagati kätte ka täpsem info tulevast kooliaastast ning võisime rõõmustada selle hunniku füüsika ja matemaatika kursuste üle, mis meid kõiki veel ees ootas…

Kõik on uus septembrikuus

Pidulik avapaugu sai 10.klass 2.septembril – üks päev suvepikendust kulus marjaks ära. Eesti ilm polnud meid taas alt vedanud ning suvisel Estonia puiesteel siblis Reaali poole tohutu mustvalge rahvasumm, nende seas nii väikeseid kui suuri: pisut ametlikud ja tõsised, samas elevust täis õpilased oma möödunud suvest muljetamas ning loomulikult Reaalkooli keskmisest kõrgema legendaarsusastmega õpetajad. Kui oli ajahädas lõpuks oma klassi üles leidnud, jooksin rutuga tagasi alla korrusele, kus kümnendikud juba Pudi reas sammumiseks ettevalmistusi tegid. Erutus ja elevus tõsise ja tähtsa näo taha varjatud ning käed seljal, sammusime koolimajast välja Poisi juurde, et läbi viia gümnaasiumi kõige esimene traditsioon – kuldse siksakiga mütsi pidulik üleandmine. Niiviisi kentsakal kombel Otsa tänavale kõndides jäid meid vaatama nii mõnedki tänaval jalutajad, jättes pooleli oma senised asjatoimetused. Kui klassijuhatajad hakkasid järjest nimesid hõikama, et oma kasvandikule müts sõbramehelikult pähe sättida, uudistasin vastseid gümnasiste enda ümber: kuigi uustulnukana ei suutnud ma veel eristada nii mõndagi oma klassist, tundsin end mütsi saamisel justkui suure pere liikmena – nüüd olen ka mina üks nende seast. Pidulik rituaal möödas, suundusime klassijuhatajatundi, kus lisaks üldisele infole saime nii mõnegi (heatahtliku) hirmutava hoiatuse seoses õpetajatega, sealhulgas õuduslood kultuuripäevikust ning keemiatundidest. Tulevaste katsumustega ei pidanud pead kaua vaevama: järgnes aktus ning taaskord traditsiooni tiitlit väärivad esimesed „akadeemilised“ tunnid Veskimetsa ja Saare seltsis. Nautisin veel viimaseid hetki, kus märkmete ja konspekti tegemine polnud hädavajalik ning rahus sai ennast harida flogistoniteooria ning sünapside tekkimise vallas – nii soovisime üksteisele järgnevatel nädalatel pidevalt häid sünapse.

10.klasside tuleproov – esimene nädal Reaalkooli gümnaasiumis

Mitte miski pole uuele reaalikale veel karastavam (ja šokeerivam), kui esimeseks tunniks on matemaatika valiktund. Rõõmsameelne Talts jagab kätte matemaatikaolümpiaadi koolivooru ülesanded ning veel suveuimas oleva õpilase pea ei suuda meenutada isegi ruutvõrrandi lahendivalemit, mida ta veel pool aastat tagasi une pealt teadis. Mida aeg edasi, seda selgemaks saab tõik, et ka teised pealtnäha geniaalsed õppurid ei hammustanud läbi viimast kui üht ülesannet. Tunnist lahkudes võib nii mõnegi näolt lugeda välja ilmselge segaduse – kuhu ma sattunud olen? Reaalkool aga oma taset ei langeta – raske õppustel, kerge lahingus – järgmiseks proovikiviks saab Kella kirjandus koos kurikuulsa kultuuripäevikuga. Pilk Powerpointi slaididele naelutatud, kuulame, kuidas kirjanduse õpetaja meile ülesandeid ette loeb. Esialgu paistab kõik kontrolli all olevat: üks retsensioon poolaastas paistab päris tehtav olevat. Kuid uute slaididega tulevad uued ülesanded arutluse, tsitaatide ja veel näidisretsensiooni näol…hingan sügavalt sisse ja sisendan endale, et jään ellu. Emotsioonidest tulvil päeva lõpetab füüsika valiktund koos Reedikuga, kes ulatab kätte lehe pealkirjaga „Ülesandeid minevikust“. Oma rõõmuks avastan, et nii mõnigi ülesanne on vaatamata nigelatele füüsikateadmistele kerge vaevaga tehtav – me keegi ei oska veel arvata, mis meid sel poolaastal „tavalise“ füüsika tundides ees ootab…

Kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta

Nüüdseks on möödas juba pool aastat gümnaasiumist, või nagu muusikaõpetaja Karp ütleb: „Head viimast kümnenda klassi poolaastat!“. Esimesed närvivapustuseseeriad arvestuste nädalate näol on üle elatud ja harjutused tulevasteks öövahetusteks tehtud (meditsiinisuund siiski) – tugevad on tuleproovi edukalt läbinud ning nüüd pole midagi muud, kui samas vaimus jätkata!

– Eliise

 

Kommenteerimine on keelatud.