Energeetika kursuse väljasõit 26.05

Me alustasime oma maagilist retke Harjumaa erinevatesse elektrimajakestesse 26. mail kell 9.00. Miks nii hilja, tahab äkki keegi teada saada? Vat seetõttu, et ühele reaalkooli jõmpsile omaselt on 45 minutit füüsikat hulga olulisem kui samaväärt rahulik uni. Füüsika selja taga, hüppasime bussi ja pajehali. Lugupeetud õppealajuhataja Martin Saar näitas ka korraks bussis meile oma nägu ja soovis toredat seiklust. Samuti palus Martin Saar meie juhendajatelt TTÃœst, et nood ikka enamus meist tagasi tooks. Ausalt öeldes oli see vähe hirmutav. Õnneks jõudsime kõik veatult tagasi. Umbkaudselt 30 minutit sõitsime me kooli juurest esimesse jaama. Sealt vaatasid vastu liinid ja trafod. Esmalt peeti loomulikult ohutusest pikk monoloog. Jälle hirmutati, aga seekord vähe leebemalt. Nüüd valitses oht näppudest ilma jääda. Kiivrid peas ja vestid seljas asusime Harku elektrijaama uudistama. Kõikjal ahvatlesid erinevad nupud, kuid vajutada ühtki neist ei tohtinud. Muidu ähvardas näppudest ilma jäämine. Ãœldiselt valitses kogu ringkäigu ajal põrin, mille tõenäoliselt põhjustasid trafod. Kiivrid ja vestid kastis ning õpilased bussis, liiklesime me ettevaatlikult edasi. Aeg möödus niivõrd kähku, et alles jõudsime maha istuda, kui juba kamandati jälle püsti. Väljusime bussist, seekord ilma olulise ohutusmonoloogita, ja üllatuseks vaatas vastu jõgi – jõudsime Keila-Joale. Tegemist oli kenasti restaureeritud hüdrolelektrijaamaga. Tutvusime sees taastuvate energiaallikate esitlusega ja tõttasime edasi. Bussis olles selgus peatselt, et meid on bussis eelnevaga võrreldes tibake rohkem, aga see ei häirinud eriti kedagi. Oma pool tundi hiljem maabusime Paldiskis, tuugenite keskel. Tuugenid olid kõvasti kõrgemad, kui piltidelt esmapilgul näis. Ilm oli pööranud tuuliseks ning õues ei kõlanud isegi bussi mootorit (asi võis olla ka selles, et bussijuht säästis raha). Kusjuures sellele õppekäigule määrati meile senistest kõige kihvtim bussijuht. Tema ei tahtnud kedagi esiaknast välja lennutada või vähimal määral kellelgi luid murda erinevalt eelnevatest. Jätkan siis päevalõpu kirjeldamisega. Ãœhesõnaga einestasime natuke Paldiski pankrannikul ja suundusime kooli juurde tagasi.

PS Väga lõbus ja arendav õppekäik sai korraldatud. Lugupidamine TTÜ suhtes.

20160526_113730