Aleksei Tsõgankov sündis 1912. aastal Põhja-Kaukaasias. Ajalooalase hariduse omandas ta Leningradi Pedagoogilises Instituudis. 1941. aastal mobiliseeriti ta Punaarmeesse, kus ta sõdis kuni Teise maailmasõja lõpuni.

Eestisse saadeti Tsõgankov 1945. aastal. Enne Tallinna 2. Keskkooli direktori kohale asumist töötas ta Tallinna Polütehnilises Instituudis (praegune Tallinna Tehnikaülikool) ja Kalinini rajooni parteisekretärina.

1953. aastal asus ta Tallinna 2. Keskkooli direktori kohale, õpetades ka NSVL ajalugu. Tsõgankov ehk hüüdnimega Paša oli mees, kes austas kooli ja kelle taotlused olid siirad. Temast sai kooli patrioot, kes tuli edukalt toime ideoloogiliste suuniste ja kooli praktilise elu sidumisega.

Ajapikku muutus ta omapäraseks legendiks hasartse iseloomu ja kooli kuulsuse tõstmiseks korraldatud ettevõtmistega.

Pašast on jäänud ajalukku mitmeid lõbusaid lugusid seoses tema eesti keelega – näiteks poksikindad olid tema kõnepruugis poksirusikad.

Õppeedukuse kasvatamiseks korraldas Tsõgankov nn lineikasid, kus jooksvate kahtede omanikud kutsuti saalis (hiljem võimlas) teiste ette seisma.

Direktor Tsõgankov pani 1955. aastal aluse jaanuarikuistele vilistlaspäevadele, mis asendasid 29. septembril peetavaid vilistlaspäevi. Tänaseni peetakse vilistlaspäeva Reaalis jaanuari viimasel laupäeval. Tema ajal muudeti ka kool segakooliks ning ehitati väike maja.

Aleksei Tsõgankov lahkus Tallinna 2. Keskkoolist 1970. aastal. 1976. aastal Tsõgankov suri.